Niedziela, 24 czerwca, imieniny: Danuty, Jana, Janiny ,   osób online: 34    


520-ta rocznica wielkiej fali „Niedźwiedzia Morskiego”

 • Powiększ zdjęcie
 • Zapraszamy na naszą, darłowską Procesję Pokutno – Błagalną. W tym roku odbędzie się ona 14 września – tj. czwartek o godz. 18:00 i rozpocznie Nieszporami w Kościele Św. Gertrudy w Darłowie.

  Nasza? Darłowska?... tak i w dodatku wyjątkowa. Nie tylko podkreśla nasze piękne tradycje, przypomina historię, szanuje żywioł jakim jest morze i otaczająca nas woda ale także jest zobowiązaniem i dotrzymaniem obietnic. Jakich? Przypomnijmy historię:

   

   

  16 września 1497 roku Darłowo nawiedziła największa (w historii miasta) powódź. Jedna z legend mówi, że w dawnych czasach na Bałtyku szalał potężny sztorm. Fale były wysokie jak domy i wody morskie sięgały aż do górki, na której dziś jest cmentarz. Wiatr wiejący od północnego-zachodu, według współczesnych „rozwścieczył” morze na tyle, że jego fale sięgały od 3 do nawet 20 m wysokości, rozmywając darłowski port i czyniąc ogromne spustoszenie. Ten największy kataklizm, który nawiedził 520 lat temu Darłowo nazywany jest „Niedźwiedziem Morskim”. W miejscu, gdzie morze wyrzuciło statki a mieszkańcy Darłowa znaleźli schronienie, dziś znajduje się kościół Św. Gertrudy. Nieliczny tego typu obiekt w zachodniej części Europy, z wyraźnymi elementami skandynawskiego gotyku powstał najprawdopodobniej z inicjatywy samego króla Eryka. Najstarsza wzmianka o tym obiekcie pochodzi z 1497 roku, roku w którym to Darłowo nawiedziła największa fala, czyniąc ogromne spustoszenie. Ówczesny pleban i burmistrz w trwodze przed wielkim żywiołem jakim jest morze, ogarnięci wielkim strachem, ślubowali każdego roku uroczyście świętować po nabożeństwie ku chwale Boga, Najświętszej Maryi i wszystkich świętych. Od tego czasu, we wrześniu każdego roku ulicami Darłowa przechodziła procesja pokutno-błagalna. Zgodnie z tradycją burmistrz i rada miasta niosła piękną świecę woskową i rozdawała jałmużnę.

  Tradycja ta odbywała się bez przerwy do roku 1945. Po latach, kiedy jej zabraniano – ówczesny proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej – ks. Janusz Jędryszek w roku 1991 wznowił tradycję proszenia Boga, o to, żeby podobne klęski jak ta sprzed 520 lat nie nawiedzała już nigdy więcej Darłowa.

   

   

  W tym roku procesja pokutno - błagalna odbędzie się 14 września. Rozpoczniemy ją Nieszporami o godzinie 18:00 w Kościele Św. Gertrudy. Następnie przedstawiciele wszystkich darłowskich parafii wraz z burmistrzem, radą miejską  i mieszkańcami miasta przejdą ulicami Darłowa by dotrzeć do Kościoła Mariackiego. 

  Jak tradycja nakazuje nie zabraknie świecy – natomiast jałmużnę zastąpią wypieczone, specjalnie na tę okazję ciasteczka „DARDARy” – których nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów – Darłowskie Dary.

  Nasza procesja, nasze DarDary – to nasza tożsamość lokalna i przywiązanie.

  Zatem zapraszamy zwłaszcza mieszkańców Darłowa do udziału w tej jakże symbolicznej procesji.

   

  Procesja Pokutno - Błagalna i DarDary – nasza tradycja

  14 września 2017

  godz. 18:00

  Darłowo: Kościół Św. Gertrudy

   

   

  tekst: Magdalena Burduk

   

  Polecamy

  Reklamy  //