Czwartek, 19 lipca, imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego ,   osób online: 28    


26 stycznia 2018

Tajemnice darłowskiego mennictwa

 • Powiększ zdjęcie
 • Już 620 lat temu w 1398 roku Miasto Darłowo otrzymało prawa mennicze od księcia Bogusława VIII. W końcu XIV i  na początku XV wieku miejska mennica w Darłowie biła kilka odmian srebrnych denarów z widokiem Gryfa na awersie i równoramiennego krzyża na rewersie. Następnie po powrocie na ojcowiznę  władcy Skandynawii i księcia Pomorza Eryka Pomorskiego bito w Darłowie w latach (1449-1459) srebrne denary z Gryfem na awersie z dodatkiem litery (E)ricus pomiędzy ramionami krzyża na rewersie.

  Czytaj więcej...

  19 sierpnia 2012

  Dora - największa armata świata

 • Powiększ zdjęcie


 • Wszystkie tajemnice słynnego "Koloseum śmierci" w Darłowie z pewnością nigdy nie zostaną wyjaśnione. Niemieccy byli oficerowie milczą. Wojsko Polskie nie bada przeszłości ziem odzyskanych. Historycy i militaryści gubią się w domysłach.

  Czytaj więcej...

  19 sierpnia 2012

  Wyzwolenie Darłowa

  Po rozgromieniu niemieckiej 6 armii pod Stalingradem i lądowaniu aliantów w Normandii, stało się jasne że dni Trzeciej Rzeszy są policzone. Od 1943 roku leżące na uboczu Pomorze Zachodnie wykorzystywano wielokrotnie jako tzw. schron przeciwlotniczy Rzeszy, gdzie przyjmowano ludność z terenów szczególnie dotkniętymi nalotami bombowymi Aliantów, jak Zagłębie Ruhry, metropolie niemieckie i przede wszystkim Berlin. W pierwszej kolejności wysyłano na wschód dzieci i młodzież (całymi klasami, a nawet szkołami). W grudniu 1944 przybyli do Darłowa pierwsi uciekinierzy z Prus Wschodnich, w tym samym miesiącu utworzono w pomieszczeniach szkoły ludowej dom starców dla ludności przybyłej zarówno z zachodnich, jak i wschodnich prowincji Niemiec.

  Czytaj więcej...

  19 sierpnia 2012

  Tsunami w Darłowie

  Zapiski w starych kronikach Darłowa na przestrzeni ośmiu wieków wspominają o wielu powodziach. Zwykle były one połączone z gwałtownymi sztormami. Największa powódź w dziejach miasta miała miejsce 16 września 510 lat temu. Był to rodzaj tsunami zwany na Pomorzu "Niedźwiedziem Morskim". Działo się to w czasie panowania księcia Bogusława X. Książę pielgrzymował wówczas do Ziemi Świętej. W rządach nad Pomorzem Zachodnim zastępowała go małżonka - księżna Anna, córka króla Kazimierza Jagiellończyka. Przebywała wtedy ze swym dworem w zamku w Darłowie.

  Czytaj więcej...

  19 sierpnia 2012

  Najstarszy dokument o Darłowie

  W dniu 20 stycznia 1205 roku czyli 800 lat temu ukazał się najstarszy ze znanych dokumentów o Darłowie. Oryginał dokumentu napisanego po łacinie zaginął, ale znamy go z dwóch odpisów. W dokumencie tym Świętopełk Wielki - książę całego Pomorza w obecności księcia szczecińskiego Barnima, swego syna Mściwuja , komesa Dobigniewa i swych wasali - nadał w Darłowie biskupowi kamieńskiemu Sygwinowi i jego następcom dwie wsie Żyrawę i Żukowo (Ziraua i Zukow) położone w ziemi darłowskiej "in terra dirlova", z pełną władzą dominialną.

  Czytaj więcej...

  19 sierpnia 2012

  Darłowska masoneria

 • Powiększ zdjęcie

 • Co to jest masoneria? Wiele osób po komercyjnym sukcesie książek Dana Browna zadawało sobie to pytanie. W wielkim skrócie masonerię, inaczej wolnomularstwo lub sztuka królewska można zdefiniować jako tajną organizację o charakterze ponadnarodowym głoszącą hasła braterstwa i filantropii.

  Czytaj więcej...

  19 sierpnia 2012

  Żelbetonowe statki

 • Powiększ zdjęcie

 • Jednym z ciekawszych rozwiązań konstrukcyjnych niemieckiego budownictwa morskiego było stworzenie tzw. żelbetonowych statków. Pierwsze projekty takich jednostek powstawały pod koniec I wojny światowej. Nieudane wyniki testów przeprowadzanych na prototypach doprowadziły jednak do tego, że szybko porzucono ten pomysł. Inżynierowie wrócili do statków z betonu ponownie w 1941 roku.

  Czytaj więcej...  Polecamy

  Reklamy  //