Projektowania wnętrza biura jakie wytyczne?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY: Projektując wnętrze o przeznaczeniu biurowym, nie możesz skupiać się jedynie na jego wyglądzie. W grę wchodzą też kwestie związane z komfortem i bezpieczeństwem pracowników, którzy będą z niego korzystać na co dzień. Oto aspekty, które trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, żeby stworzyć przestrzeń sprzyjającą skupieniu na pracy i zgodną z obowiązującymi normami.

 

Projektowania wnętrza biura:

  • Warunki biurowe
  • Najważniejsze przepisy BHP przy projektowaniu biura
  • Projektowanie biura ze wsparciem profesjonalistów

Jakie warunki należy zapewnić pracownikom w biurze?

Prawne regulacje dotyczące prawidłowych warunków biurowych to nie tylko administracyjny wymysł. Celem usystematyzowania kwestii związanych z aranżacją biur jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego komfortu podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Nie można też zapominać o aspekcie związanym z bezpieczeństwem. Zatrudniając pracowników do pracy stacjonarnej, odpowiadasz za ich bezpieczeństwo w godzinach biurowych. Musisz zatem zadbać o to, by wyposażenie nie stwarzało ryzyka wystąpienia niebezpiecznych wypadków – np. schować plątające się kable, by nikt się o nie nie potknął i nie złamał nogi.

Niezbędne jest też dostosowanie wyposażenia biura do wymogów przeciwpożarowych. Dzięki temu w razie wystąpienia zagrożenia wszyscy ewakuują się na zewnątrz i nikt nie ucierpi. Służby będą z kolei miały ułatwione zadanie podczas ewentualnej walki z żywiołem.

Najważniejsze przepisy BHP przy projektowaniu biura

Kwestie związane z formalnymi wymaganiami wobec pomieszczeń biurowych są wyrażone w kilku aktach prawnych. Należą do nich m.in. Rozporządzenie Ministra Pracy i  Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy i Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Wśród najważniejszych zasad BHP, które należy koniecznie uwzględnić w projekcie biura, warto wymienić m.in.:

  • minimalną przestrzeń przypadającą na jednego pracownika, która nie może być mniejsza niż 13 m³,
  • ciągi komunikacyjne zapewniające swobodne przechodzenie pomiędzy pomieszczeniami, a także stanowiskami pracy  (powinny mieć nie mniej niż 80 lub 90 cm, w zależności od liczby osób),
  • światło o natężeniu 500lx (praca przy komputerze) lub 300lx (inne obowiązki biurowe),
  • dopuszczalny poziom hałasu na poziomie 45– 55 dB/A,
  • temperatura w przedziale 20–24°C zimą i 23–26°C latem.

Projektowanie biura samodzielnie czy ze wsparciem specjalistów?

Urządzenie funkcjonalnego biura, które dodatkowo spełnia przepisy BHP, to nie lada wyzwanie. Robiąc wszystko na własną rękę, ryzykujesz nie tylko w kontekście powstania opóźnień czy przekroczenia wcześniej założonego budżetu. Niespełnienie formalnych wymogów może czasem skutkować poważnymi konsekwencjami, jak chociażby karą nałożoną przez PIP podczas kontroli za niezastosowanie się do zasad BHP

Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu projektach, nie musisz zajmować się nimi samodzielnie. Lepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy osób, które mają większe doświadczenie w temacie  aranżacji biur. Pomoże Ci w tym chociażby pracownia projektowania i realizacji wnętrz KODO.

Zlecając jej projekt, nie musisz martwić się żadnym etapem wykańczania przestrzeni biurowej. Otrzymasz projekt, a po jego zaakceptowaniu pozostanie Ci tylko zaczekanie na gotowy rezultat i odebranie kluczy. Unikniesz więc problemów związanych z koordynacją działań podwykonawców, a także z niedostosowaniem aranżacji do przepisów BHP.