Kim jest chirurg kręgosłupa i kiedy zaczerpnąć u niego porady?

Chirurg kręgosłupa zajmuje się operacjami i zabiegami chirurgicznymi w okolicach kręgosłupa o różnym stopniu komplikacji i inwazyjności. Leczy on schorzenia wymagające operacji, czyli wszystkie te, które powodują przewlekłe bóle, paraliże, zaburzenia czucia związane z uciskiem na rdzeń kręgowy. 

Sam kierunek wydaje się być skomplikowany, jednak warto wiedzieć, że chirurgia kręgosłupa w Polsce jest specjalizacją medyczną, którą nabywają chirurdzy-ortopedzi i neurochirurdzy. Jednak, co ciekawe, w polskim systemie specjalizacji kształcenia medycznego brakuje takiego kierunku, dlatego lekarz o wyżej wspomnianych specjalizacjach nabywa doświadczenia poprzez praktykę kliniczną i operacyjną. Często obiera też bardzo wąską ścieżkę specjalizacji, skupiając się na danym odcinku głównej osi naszego szkieletu. Może także jednak obrać zupełnie inną drogę profesjonalizacji. Jedną z nich są schorzenia i urazy  głowy oraz twarzoczaszki, drugą - operacje rekonstrukcji nerwów i przeszczepy, trzecia opcja wiąże się zaś bezpośrednio z rdzeniem kręgowym i poszczególnymi odcinkami kręgosłupa. Wydaje się to całkiem logicznym rozwiązaniem: nowoczesna medycyna oferuje wiele procedur operacyjnych i różnych technik, dlatego niemożliwym jest, by jeden lekarz posiadał wiedzę na temat wszystkich. Jedni są specjalistami w posługiwaniu się metodami mało inwazyjnymi, drudzy zaś zwolennikami metod tradycyjnych. 

Na czym przede wszystkim skupia się chirurg kręgosłupa?

Każda ze specjalizacji niesie za sobą inne spojrzenie na dane schorzenie. Dlatego też różni chirurdzy kręgosłupa będą inaczej patrzeć na towarzyszące nam schorzenia. Ortopeda więcej uwagi zwróci na problemy struktur kostnych, a neurochirurg - na problemy struktur nerwowych. Ma to oczywiście swoje zalety. Operacje kręgosłupa bowiem często przeprowadza się zespołowo, przy wsparciu ortopedy gdy głównym przeprowadzającym operację jest neurochirurg. I odwrotnie - w asyście neurochirurga, gdy operację prowadzi ortopeda. Zważywszy na fakt, że kręgosłup jest strukturą kostno-nerwową, uwagi i wiedza obu są niezwykle istotne.

Wąska specjalizacja daje gwarancję perfekcji oraz precyzji podczas przeprowadzanych operacji - co służyć ma zawsze dobru pacjenta. 

Jakie badania zleca chirurg kręgosłupa?

Przed postawieniem diagnozy i wyborem odpowiedniej metody leczenia chirurg kręgosłupa zawsze zleca badania. Dzięki nim jest w stanie określić rodzaj schorzenia i jego skalę, a także dobrać drogę do jej redukcji: operacyjną czy bezinwazyjną. Warto wiedzieć, że leczenie operacyjne niemal zawsze poprzedzone jest leczeniem zachowawczym. Fundamentem całego mechanizmu są badania obrazowe w postaci USG, promieni rentgenowskich czy rezonansu magnetycznego. Jeżeli zachodzi potrzeba operacji, to właśnie one umożliwiają precyzyjne zdiagnozowanie przyczyny schorzenia czy źródła bólu.