Co na żylaki nóg?

Okazuje się, że żylaki nóg to objaw występujący u co trzeciej kobiety oraz u co piątego mężczyzny. Problem ten jest jednak nie tylko estetyczny, ale oddziałujący także na zdrowie. Właśnie z tego powodu tak istotne jest, żeby go nie ignorować i włączyć odpowiednie metody, w tym m.in. maści na żylaki i inne preparaty dostępne w aptekach, a także techniki lecznicze polecane przez specjalistów. Z czego więc wynika ten problem i jak sobie z nim radzić?

Jakie są przyczyny żylaków?

Przyczyn problemu jest wiele, choć uznaje się, że jedną z głównych jest styl życia. Bez wątpienia może przyczynić się do tego przede wszystkim zwiększona masa ciała, a także wielogodzinne stanie lub siedzenie. Nie bez znaczenia jest też genetyka, jeśli więc żylaki występują w rodzinie, wówczas ryzyko ich pojawienia się u krewnych będzie wyższe.

Jakie są objawy żylaków?

Objawy to oczywiście nie tylko kwestia estetyki, ale też konkretnych symptomów. Jeśli problem jest nasilony, wówczas zazwyczaj pojawiają się obrzęki oraz ból. Możliwe jest też mrowienie i uciążliwe swędzenie, utrudniające zwłaszcza spokojny sen. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby problemu nie ignorować i zgłosić się z nim do lekarza.

Apteczne sposoby, czyli maści na żylaki

Jeśli problem jest mniej nasilony, można sięgnąć przede wszystkim po maści na żylaki dostępne w aptekach. Często zawierają w swoich składach heparynę. Ma mieć ona działanie przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne, dlatego produkty z nią są zalecane właśnie w przypadku żylaków. Heparyna nie jest jednak jedynym składnikiem w takich farmaceutykach. Korzystne działanie przy takim problemie mogą mieć preparaty z diklofenakiem o działaniu przeciwzapalnym, trybenozydem mającym wspierać działanie naczyń krwionośnych oraz escyną na obrzęki. Ponownie trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku poważniejszych objawów należy koniecznie zgłosić się do lekarza, w celu przeprowadzenia kompleksowej konsultacji medycznej.

Jakie są inne metody leczenia żylaków?

Maści na żylaki oczywiście nie wystarczą, jeśli problem jest poważniejszy. Gdy jest on zaawansowany, wskazana może być m.in. obliteracja, czyli inaczej ostrzykiwanie. Polega ona na podaniu do żylaka substancji mającej doprowadzić do jego zarośnięcia. Metoda ta sprawdza się jednak tylko w przypadku żylaków małych i średnich. Popularne w ostatnich latach jest także leczenie laserowe. Główne jego zalety to przede wszystkim niskie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, a także wysoka skuteczność. Oczywiście dobór metody zawsze uzależniony jest od stadium zaawansowania żylaków oraz od tego, jaką technikę zaleci lekarz.

 

Maści na żylaki oraz produkty apteczne to są nierzadko niewystarczające. Jeśli więc w rodzinie już występuje historia żylaków i predestynuje do tego styl życia, warto porozumieć się ze specjalistą w zakresie dostępnych metod leczenia i zapobiegania.