Jak faktoring odwrotny może pomóc Twojej firmie?

Przedsiębiorcy mają do dyspozycji wiele narzędzi finansowych. Dzięki nim mogą utrzymać płynność, usprawnić przepływ gotówki, a także zrealizować inwestycje. W czym może pomóc faktoring odwrotny?

 Szczególnie małym i średnim firmom brakuje środków płynnościowych. Utrudnia to regulowanie zobowiązań, czasami wypłatę wynagrodzeń, a także wstrzymuje inwestycje, czy tak prozaiczne zatowarowanie magazynu. Rzadziej to kwestia nieumiejętnego zarządzania, a częściej opóźnienia w spłacie należności od kontrahentów. Pieniądze wpływające z opóźnieniem utrudniają realizację zadań w wyznaczonych terminach, ale jest na to sposób.

 

Na czym polega faktoring odwrotny?

Podczas zakupów przedsiębiorcy nie zawsze mogą z góry zapłacić za zamówienie. W tym momencie można zastosować faktoring odwrotny, który polega na finansowaniu przez faktora zobowiązań Twojej firmy względem jej dostawców. Faktor staje się właścicielem należności, a przedsiębiorca ma obowiązek spłacenia faktorowi należności powiększonych o określone wynagrodzenie, w ustalonym czasie. Rozwiązanie może przypominać pożyczkę zaciągniętą na spłatę zobowiązań. Chcesz wiedzieć więcej? Najlepsze rozwiązania dla swojej firmy znajdziesz na: Firmowakasa.pl - Faktoring odwrotny dla Twojej firmy.

 

Korzyści dla Twojej firmy

Narzędzie pomaga terminowo regulować bieżące zobowiązania wobec dostawców. Co więcej, umożliwia aktywne kształtowanie polityki zakupowej, a także poprawia Twoją wiarygodność i buduje wizerunek wiarygodnego płatnika. Faktoring odwrócony to „gotówka w ręku”, z którą możesz negocjować lepsze warunki handlowe w zamian za szybszy termin zapłaty. Dla sprzedawcy to atrakcyjne rozwiązanie, bo szybciej uzyska swoje należności, a Ty zyskujesz na niższych cenach zakupu za surowce, materiały i produkty.

 

Faktoring odwrócony, poza terminowym możliwością terminowego regulowania zobowiązań, stanowi alternatywę dla kredytu obrotowego w rachunku bieżącym. Narzędzie może być stosowane w przypadku rozliczeń B2B, a także w podmiotach z segmentu B2C. Narzędzie zapewnia większe bezpieczeństwo Twojej firmie, a także zapewnia stabilne dostawy.

 

W jakich firmach sprawdzi się faktoring odwrotny?

Faktoring odwrócony sprawdza się w firmach współpracujących ze stałymi dostawcami, którzy oferują krótkie terminy płatności lub żądają zapłaty gotówką w dniu zakupu. Rozwiązanie najlepiej sprawdza się w podmiotach, które mają dobrą kondycję finansową. Instytucje finansowe chętnie współpracują z przedsiębiorstwami, które prowadzą działalność minimum 2 lata, nie mają zaległości względem Urzędu Skarbowego i ZUS-u i terminowo regulują zaległości wobec dostawców. To przede wszystkim dla tego rodzaju firm dedykowany jest faktoring odwrotny.

 

Faktoring odwrotny to wygodne narzędzie, ale nie dla każdego

Firmy, które działają krócej niż 24 miesiące, powinny poszukać innych rozwiązań. Przedsiębiorstwa z dobrą kondycją finansową mają możliwość wypracowania dodatkowych korzyści. Przede wszystkim to bardziej atrakcyjne ceny, które uzyskasz, płacąc za towar „z góry”. Dzięki temu rośnie Twoja wiarygodność jako płatnika. Korzyści uzyskane na rabatach z nawiązką pokrywają koszty faktoringu odwrotnego. Zainteresowany? Przetestuj to rozwiązanie w swojej firmie.