Zdrowe odżywianie przy nadwadze

Dodatkowe kilogramy nie muszą pozostać z Tobą już na zawsze. Aby zacząć zdrowo chudnąć potrzebujesz trzech elementów — cierpliwości, systematycznych ćwiczeń oraz skutecznej diety. O ile dwa pierwsze czynniki wymagają od Ciebie w głównej mierze wewnętrznej siły, to ostatni jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Życie na diecie nie musi być wcale nudne czy męczące. To nie Ty musisz dopasować się do diety, a dieta do Ciebie.

„Odżywiam się zdrowo, a kilogramów przybywa”

Czy na pewno tak jest? W momencie, kiedy decydujesz się, że chcesz zrzucić zbędne kilogramy i zaczynasz odżywiać się prawidłowo, może Ci się wydawać, że zjedzenie jednej marchewki w tygodniu to sposób na prowadzenie zdrowego trybu życia. Naturalnie jest to na pewno krok w dobrą stronę, lecz niewystarczający, jeśli zależy Ci na redukcji wagi. Z kolei inna sytuacja może dotyczyć tego, że oczekujemy natychmiastowych rezultatów, najlepiej z dnia na noc. Cierpliwość i wytrwałość to cechy, które rozwija się dłużej, niż można zakładać. Na szczęście można nad nimi pracować w trakcie naszego celu treningowego, jakim jest osiągnięcie wymarzonej wagi. Dieta, która jest tak ważnym dla nas elementem układanki, musi być odpowiednio przemyślana i dopasowana do stylu życia oraz stanu zdrowia. Nie zawsze jednak będziemy uzyskiwać efekty, które sobie wymarzyliśmy i to pomimo naszych starań i stosowania się do zasad zdrowego odżywiania. Metabolizm czy przewlekłe choroby mogą znacząco utrudniać nam odchudzanie dlatego, jeśli tego doświadczasz, wówczas niezbędna jest konsultacja z lekarzem. W innym wypadku zadaj sobie trud i już na samym początku dostosuj dietę tak, aby sprawiała Ci przyjemność, nie była zbyt trudna oraz na tyle elastyczna, aby można było na bieżąco wprowadzać drobne zmiany. Obserwowanie swojego ciała i zapisywanie spostrzeżeń w notesie, powinien robić każdy, kto naprawdę chce schudnąć i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Gdzie szukać rozwiązania?

Mówiąc o systemach odżywiania, mamy zazwyczaj na myśli spożywanie konkretnych produktów, włączenie dużej ilości warzyw i owoców do jadłospisu, regularne posiłki, małe porcje i rezygnacja z wielu ulubionych potraw. Rozwiązaniem na problem z nadwagą może okazać się np. dieta Montignaca. Co do zasady, dieta ta zauważa pewien związek ze spożyciem przez nas węglowodanów i zbędnymi kilogramami. Opracowaniem diety zajął się francuski farmaceuta, Michele Montignac. Wspomniana zależność dotyczy udziału dużej ilości węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym w diecie, co przekłada się na wzrost wagi. Wszystkie węglowodany, które są zaliczane do grupy oznaczonej wysokim IG, powodują znaczne zwiększenie stężenia glukozy we krwi, a konsekwencją jest wyrzut insuliny. W momencie, gdy zawartość glukozy nagle spada, uczucie głodu pojawia się znacznie szybciej, niż gdy ma to miejsce przy spożywaniu cukrów o niskim IG.

Zasady diety Montignaca

Plusem diety jest to, że nie wymaga ona liczenia kalorii. System został podzielony na dwa etapy. W pierwszym z nich trzymamy się ściśle spożywania produktów o maksymalnym indeksie glikemicznym 35. Do tej grupy zaliczamy chudy nabiał, drób, ryby, takie jak np. mintaj i pstrąg oraz nasiona roślin strączkowych. W drugim etapie spożywamy tylko te produkty, które nie przekraczają IG 50. Spożywamy trzy posiłki dziennie, w odstępach 3 lub 4-godzinnych i unikamy tłuszczy zawartych w maśle i tłustych mięsach. Stosowanie się do zasad diety będzie skutkowało zrzuceniem wagi i utrzymaniem atrakcyjnej sylwetki.