Czym się kierować przy wyborze konta dla studenta?

Skończyłeś 18 lat i chcesz założyć swoje pierwsze konto osobiste? Skorzystaj ze specjalnej oferty i postaw na tanie i funkcjonalne konto studenckie. I to nawet, jeśli na studia akurat się nie wybierasz. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze konta dla studenta.

Czym się charakteryzuje konto studenckie?

Konto studenckie to rachunek bankowy przeznaczony dla młodych osób w wieku od 18 do 26 roku życia. Co ważne, sama nazwa konta jest nieco myląca, gdyż wcale nie trzeba studiować, aby założyć w banku konto studenckie. Po prostu, jeśli jesteś pełnoletni, ale masz mniej niż 26 lat, możesz skorzystać z dodatkowych zalet, jakie daje właśnie konto studenckie. O czym mowa?

Przede wszystkim konto studenckie jest zazwyczaj tańsze od standardowego rachunku osobistego. Z jednej strony banki biorą pod uwagę fakt, że dla młodych ludzi liczy się każdy grosz. Z drugiej starają się przyciągnąć do siebie nowych klientów w nadziei, że ci zostaną z nimi na dłużej. Z tego względu z posiadaniem i korzystaniem z konta studenckiego nie wiążą się wysokie opłaty, a w niektórych przypadkach nie ma ich w ogóle. Ewentualnie trzeba spełnić niezbyt wygórowane warunki, aby takie konto było faktycznie bezpłatne.

Jednak niewielkie opłaty za konto to niejedyne zalety specjalnego rachunku dla studentów. Do tego często możesz skorzystać z dodatkowych promocji i rabatów w popularnych sklepach i punktach usługowych. Dzięki temu mniej zapłacisz za zakupy np. w księgarniach, czy kinach. Poza tym regularnie korzystając z konta i ofert promocyjnych możesz zyskać dodatkowe nagrody.

Ponadto konta studenckie oferują dostęp do przeróżnych nowinek technologicznych. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z m.in. z naklejek czy opasek zbliżeniowych, a także elektronicznych portfeli.

Dodatkowo do konta studenckiego można podłączyć konto walutowe, kartę wielowalutową, a także usługę kantoru walutowego. Z tego rozwiązania ucieszą się przede wszystkim studenci na wymianie międzynarodowej oraz miłośnicy wakacyjnych podróży w nieznane.

Jakie są najważniejsze opłaty za konto dla studenta?

Posiadanie konta osobistego wiąże się z koniecznością uiszczania opłat i prowizji, takich jak:

  • opłata za prowadzenie konta,
  • prowizja za obsługę karty płatniczej,
  • prowizja za przelewy bankowe,
  • opłata za korzystanie z bankomatów.

Nie inaczej jest w przypadku kont studenckich, choć opłaty te są zazwyczaj niższe niż w przypadku zwykłego rachunku bankowego. Co więcej, wielu z tych opłat możesz uniknąć, jeśli tylko spełnisz określone warunki. Zazwyczaj dotyczą one aktywnego korzystania z konta, czyli regularnych wpływów na rachunek, czy dokonywania płatności za pośrednictwem internetu lub karty płatniczej. Poza tym banki najczęściej nie pobierają opłat za kilka pierwszych wypłat gotówki z bankomatu, a prowizja jest naliczania dopiero po wykorzystaniu przyznanego limitu.

Jak wybrać najtańsze konto dla studenta?

Zastanawiasz się, jak znaleźć najtańsze konto dla studenta? Możesz oczywiście metodycznie przeglądać oferty każdego banku. Jednak jest to bardzo czasochłonne zadanie. Zamiast tego skorzystaj z rankingu kont studenckich. Dzięki temu w jednym miejscu znajdziesz i porównasz aktualne oferty kont dla studentów. W ten sposób szybko zorientujesz się, który bank przygotował najtańszą i najkorzystniejszą ofertę.

Konto studenckie to okazja, aby za podstawowe usługi bankowe płacić mniej, a do tego uzyskać dostęp do dodatkowych promocji i zniżek. Warto skorzystać z takiej oferty, nawet jeśli nie jesteś studentem. A jeśli nie wiesz, który bank wybrać, zajrzyj do aktualnego Rankingu Kont Studenckich, który pomoże ci w podjęciu decyzji.