Czy warto regenerować alternator?

Chyba nikt nigdy nie wyobrażał sobie działającego samochodu bez alternatora. To właśnie on działa jak podajnik energii elektrycznej, do niezbędnych podzespołów w pojeździe. Jednak jest to element, który się po prostu zużywa. Czy warto więc zregenerować alternator?

Jak działa alternator?

Alternator jest jednym z podstawowych elementów samochodu, który można powiedzieć, że zaopatruje w energię elektryczną inne podzespoły, by auto mogło w ogóle funkcjonować. Nie bez powodu, alternatory nazywa się małymi elektrowniami aut. Jest to nic innego jak niewielka prądnica prądu przemiennego, trójfazowego. Ma ona za zadanie zasilić pozostałą elektronikę auta, a także- co najważniejsze- doładowywać akumulator. Alternator ma dość prostą budowę. Składa się on z następujących elementów:

  • wirnik
  • stojan
  • prostownik diodowy
  • niewielki regulator napięcia
  • szczotkotrzymacz w którym umieszczone są szczotki
  • wentylator
  • koło pasowe

Wszystkie te elementy harmonijnie ze sobą współpracują. Jaka jest jednak zasada działania alternatora? Otóż w pierwszej kolejności pasek wieloworkowy przenosi energię mechaniczną z silnika na wspomniany już element alternatora jakim jest koło pasowe. Silnik natomiast, wprawia w ruch kolejny element, jakim jest wirnik alternatora, który z kolei znajduje się nieruchomo w stojanie. Następnie zachodzi zjawisko indukcji elektronicznej, dzięki której w stojanie możliwe jest wytworzenie prądu przemiennego. Jednak należy mieć na uwadze, że tego typu prąd przemienny nie nadaje się do zasilenia samochodowej elektroniki. W naszych pojazdach wymagane jest więc zastosowanie prądu stałego. W tym celu wyprodukowany w stojanie prąd przemienny trafia w pierwszej kolejności do diod prostowniczych, by następnie zasilić samochodowe odbiorniki. Co więcej, alternator mocno nagrzewa się w czasie pracy, dlatego też wyposażony jest we wbudowany wentylator, który do skutecznie schładza. Regulator napięcia zaś, dba o to, by ładowanie prądu odbywało się na tym samym poziomie, nie zależnie od obrotów silnika. Dzięki temu nie jest możliwe przeładowanie akumulatora, a także uszkodzenie elektroniki.

Regeneracja alternatora- objawy zużycia

Regeneracja alternatora została stworzona i jest polecana w celu szybkiego zapobiegnięcia postępującym usterkom i zużyciu, a tym samym może ochronić nas ona przed kosztowną wymianą tego elementu. Oczywiście pierwsze objawy zużycia muszą zostać odpowiednio wcześnie zauważone, by regeneracja alternatora była skuteczna. Po czym więc je rozpoznać? Otóż:

  • przy włączonym silniku można zaobserwować przygaszenie świateł samochodowych
  • wskaźniki w pojeździe będą nierówno pracować
  • żarówki zaczną się coraz częściej przepalać
  • spod maski może zacząć wydobywać się hałas
  • akumulator- pomimo pokonywania długich dystansów- będzie się często i szybko rozładowywał.

Czy warto przeprowadzić regenerację alternatora?

Można powiedzieć, że alternator nie jest specjalnie zaawansowanym i skomplikowanym elementem, a jego budowa nie należy do najtrudniejszych. Niemniej jednak, ma to związek z całą elektroniką znajdującą się w pojeździe, a także na serce samochodu- czyli na akumulator. Należy mieć na uwadze również to, że alternator jest dość wysokobudżetowym elementem, a koszty jego wymiany na nowy, mogą znacznie obciążyć naszą kieszeń. Regeneracja alternatora jest więc o wiele tańszym rozwiązaniem, co nie oznacza, że mniej efektywnym. Specjaliści rozkładają alternator na poszczególne elementy składowe, następnie go diagnozują i finalnie wymieniają jedną lub więcej części, które uległy uszkodzeniu. Wówczas nasz alternator odzyskuje swoje właściwości i będzie wstanie skutecznie zasilić odbiorniki energii elektrycznej w samochodzie, a także sam akumulator. Profesjonalne zakłady zajmujące się regeneracją alternatora, cały proces przeprowadzają rzetelnie i skrupulatnie, a zregenerowany alternator może nam bezproblemowo służyć jeszcze przez kilka następnych lat. Jeśli więc nie chcemy narażać się na duże wydatki, lepiej w porę reagować objawy usterek i zregenerować alternator.