Zapalenie zatok jak je leczyć i kiedy jest niebezpieczne?

Niedrożny nos, rozpierający ból w obszarze twarzy i wyciek wydzieliny z nosa lub po tylnej ścianie gardła to charakterystyczne objawy zapalenia zatok. Dolegliwość może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu i utrudniać wykonywanie najprostszych czynności. Jak leczyć zapalenie zatok? Po jakie domowe i farmakologiczne środki sięgnąć? Kiedy zapalenie zatok stwarza zagrożenie dla zdrowia i jakie może mieć powikłania?

Irygacje zatok i inhalacje

Irygacja, czyli przepłukanie zatok, może pomóc rozrzedzić wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwić oddychanie. To również dobry sposób na niedrożny nos. Jak wykonać zabieg? Do irygacji potrzebny jest roztwór soli fizjologicznej. Jedno z nozdrzy trzeba zatkać kciukiem. Odchyla się głowę w tył, a do drugiej dziurki nosa wstrzykuje się roztwór soli fizjologicznej. Należy wydmuchać nos i powtórzyć cały zabieg przy drugim nozdrzu. Irygacje można przeprowadzić również przy pomocy specjalnego czajniczka. Przytyka się jego szyjkę do jednej z dziurek nosa i wlewa do niego roztwór. Gdy płyn wypłynie drugim nozdrzem, wydmuchuje się nos i powtarza wszystkie czynności z drugą dziurką.

W odetkaniu nosa mogą pomóc również inhalacje. Polegają one na wdychaniu pary wodnej nosem i wydychaniu jej ustami. Zabieg powinien trwać maksymalnie 15 minut. Wystarczy wlać do miski gorącą wodę. Można dodać do niej zioła, roztwór soli fizjologicznej albo olejek eteryczny. Aby wdychać parę, trzeba pochylić się nad miską i nakryć głowę ręcznikiem.

Leki na zapalenie zatok

Zapalenie zatok o podłożu wirusowym leczy się objawowo preparatami dostępnymi bez recepty. Katar i uczucie zatkania zatok pomaga ograniczyć przyjmowanie środków z pseudoefedryną. Zmniejsza ona obrzęk śluzówki, obkurcza naczynia krwionośne i redukuje produkcję wydzieliny. Tabletki i spraye ze wspomnianą substancją pomagają udrożnić nos i zatoki. Preparaty na katar zatokowy mogą zawierać też inne składniki o podobnym działaniu – ksylometazolinę albo oksymetazolinę.

W przypadku uciążliwych dolegliwości bólowych podczas infekcji stosuje się leki na ból zatok zawierające substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Popularnym środkiem na zatoki jest ibuprofen. Może on dodatkowo obniżyć gorączkę, która bywa jednym z objawów zapalenia.

Niebezpieczeństwa związane z nieleczonym zapaleniem zatok

Zapalenie zatok przynosowych to choroba występująca niezależnie od wieku. Objawów infekcji nie można bagatelizować, dlatego że nierzadko przechodzi ona w stan przewlekły. Zapalenie zatok jest niebezpieczne wtedy, gdy nie podejmuje się działań w celu jego wyleczenia albo podjęte działania nie przynoszą pożądanych rezultatów. Na skutek wystąpienia choroby istnieje ryzyko przeniesienia się infekcji do przeciwległych tkanek. Co więcej, nieleczone zapalenie zatok przyczynia się do rozwoju zapalenia ucha środkowego albo wyzwala ataki astmatyczne.

Jakie inne powikłania może mieć zapalenie zatok? Zaniedbana dolegliwość skutkuje zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, ropieniem podkostnym oczodołu, obrzękiem powiek, ropowicą, zapaleniem szpiku kości czołowej, ropieniem mózgu albo zakrzepowym zapaleniem zatoki jamistej.  Choroby zatok mogą mieć przykre konsekwencje, dlatego jeśli objawy nie ustępują po 10 dniach bądź nasilają się po 5, należy koniecznie udać się do lekarza w celu skonsultowania dalszego leczenia.

Zapalenie zatok łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem, o ile nie występują charakterystyczne objawy takie jak ucisk i ból w okolicy twarzy nasilający się przy pochylaniu. Aby złagodzić symptomy towarzyszące infekcji, przyjmuje się leki przeciwbólowe i ograniczające katar oraz niedrożność nosa. Zażywanie środków farmakologicznych mogą wspomagać irygacje zatok i wykonywanie inhalacji. Jeśli niepokojące symptomy utrzymują się przez dłuższy czas albo przybierają na sile, niezbędna okazuje się konsultacja lekarska. Dzięki szybkiej reakcji można uniknąć groźnych powikłań wynikających z zaniedbanego zapalenia zatok.