Co warto wiedzieć o zawodzie adwokata


Podobnie jak prawnik, tak samo adwokat cieszy się przede wszystkim z prestiżu wśród społeczeństwa. Dodatkowo grupa zawodowa nie powinna narzekać na swoje zarobki, bo są zadowalające i niejedna osoby chciałaby doznać takiego awansu. Jednak czy to wszystko tak łatwo przychodzi? Ile trzeba poświecić, aby zostać adwokatem?

 

 

Czym zajmuje się adwokat

Do podstawowych czynności adwokata należy przede wszystkim reprezentowanie stron przed sądem. Dodatkowo zajmuje się bronieniem oskarżonego w sprawach karnych. W ramach swojej specjalizacji może również udzielać porad prawnych. Co jeszcze? Adwokat to oczywiście praca poniekąd papierkowa – może nie aż tak jak księgowy ale jednak – dlatego sporządza również opinie prawne i dokumenty.

 

Etapy zostawania adwokatem     

Droga do zostania adwokatem składa się z wielu schodków do przejścia. Oczywiście po ukończeniu szkoły średniej należy wybrać studia prawnicze, które zajmują nam 5 lat (są to studia jednolite). Po obronieniu tytułu magistra prawa udajemy się na egzamin na aplikację. Po jego pozytywnym wyniku mamy możliwość brania udziału w aplikacji adwokackiej. Po jej odbyciu przychodzi czas na egzamin zawodowy. Jeśli uda nam się uzyskać z niego pozytywny wynik, wówczas zostajemy finalnie wpisani na listę adwokatów i dopiero wtedy możemy prawować w zawodzie, wyjaśnia adwokat z pbkb-adwokaci.pl. Termin każdego egzaminu ustala Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak wygląda egzamin? Ma on formę testową, w której do wyboru mamy jedną prawidłową odpowiedź. Do przejścia mamy 150 pytań, a na to wszystko całe 4 godziny. Sama aplikacja trwa 3 lata oraz sześć miesięcy. Często mówi się, że w świat prawa mogą wejść tylko bogaci i zamożni. Po części jest w tym trochę prawdy ponieważ aplikacja nie jest darmowa. Należy ją opłacić we własnym zakresie. Jaki jest koszt? Tutaj wielu może doznać szoku, ale jest to ponad 5000 zł na rok realizowania aplikacji adwokackiej.

 

Aplikacja i zaleczenia

Kiedy realizujemy naszą aplikację adwokacką, wtedy po każdym roku mamy obowiązek przystąpić do rocznego kolokwium. W finale jednak czeka na nas jeszcze egzamin zawodowy składający się kolejno z:

  • testu – 100 pytań jednokrotnego wyboru,
  • zadania dotyczące prawa karnego,
  • zadania dotyczące prawa cywilnego,
  • zadania dotyczące prawa administracyjnego,
  • zadania dotyczące prawa gospodarczego.

 

Zarobki 

Adwokat jest zawodem kojarzącym się z wysokimi zarobkami, jak wszystkie inne zawody prawnicze. Jednak na początku nie jesteśmy rozpieszczani. Pierwsze pensje w zależności od kancelarii, ilości klientów oraz samego prestiżu wynoszą od 1500 do 3000 zł miesięcznie. Oczywiście tak, jak w każdym zawodzie tak samo w przypadku adwokatów, zarobki zwiększają się w miarę jak rośnie nasze doświadczenie, certyfikaty, dyplomy oraz sama wiedza … a także znajomości. Nie ma co ukrywać, że w przypadku adwokatów ważne jest, aby poznawać dużo ludzi ze środowiska prawniczego, co pozwoli nam wydłużać swoją listę kontaktów telefonicznych, a tym samym mieć szersze pole do działania.

 Adwokatem nie może zostać każdy. Bardzo dużymi ograniczeniami są kwestie finansowe. Zazwyczaj wiele osób kończy jedynie z tytułem magistra prawa i na tym przerywa swoją przygodę. Aplikacja jest jednak znacznym kosztem dla nas lub naszych rodziców, co mocno ogranicza nasze możliwości w świecie prawa.