Śmiercionośny smog i niebezpieczne statystyki

Smog to kiler. Niewidzialny zabójca, który każdego dnia powoli zabija większość z nas. Żeby przekonać się o skali problemu wystarczy przeanalizować statystyki, które delikatnie rzecz ujmując nie napawają optymizmem. O ile problem ten w skali globalnej od zawsze był wyjątkowo uciążliwy, o tyle kłopot smogu jeśli chodzi o obszar Starego Kontynentu obciąż głównie nasz kraj. Ową tendencję najrozsądniej udowodnić przy pomocy liczb.

 

Newralgiczne położenie i brak świadomości

Jak ukazują ostatnie badania – Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Według szacunków Komisji Europejskiej to właśnie z tego powodu każdego roku umiera w naszym kraju przedwcześnie średnio 40.000 osób. Badania przeprowadzone na zlecenie Europejskiej Agencji Środowiska są jeszcze bardziej przykre. Wynika z nich, iż w Polsce śmierć z tego powodu ponosi ponad 43.000 osób, zaznacza przedstawiciel firmy goodair.pl. Aby zdawać sobie sprawę ze skali problemu wystarczy porównać statystyki dotyczące wypadków. W roku 2017 ich liczba opiewała w niespełna 3300 ofiar śmiertelnych. Do głównych przyczyn zanieczyszczeń zaliczyć należy nasze położenie geograficzne – centrum Europy znajduje się w wyjątkowo niesprzyjającym obszarze, który jest szczególnie narażony na występowanie smogu. Duże znaczenie w owej kwestii ma także brak świadomości zarówno polityków, jak i społeczeństwa. Brak alternatyw oraz odpowiednich rozwiązań dotyczących przede wszystkim sezonu grzewczego i nieodpowiedzialnego spalania jest główną przyczyną powstawania smogu londyńskiego. Zatłoczone ulice miast i przestarzałe rozwiązania motoryzacyjne zaś, stanowią naczelny powód występowania smogu typu „Los Angeles”.

Statystyk ciąg dalszy

Do newralgicznych obszarów narażonych na występowanie tytułowego smogu należy zaliczyć przede wszystkim południową część kraju. Do miast w których odnotowuje się każdego roku najwyższe stężenie zaliczyć należy Kraków, a także miasta wchodzące w skład aglomeracji górnośląskiej. Są to obszary wiodące prym w niechlubnych statystykach, choć nadmierne stężenie szkodliwych pyłów dotyczy aż 90% powierzchni naszego kraju.

Jakie inne „gorące punkty” na naszej mapie wymagają natychmiastowych działań? Stężenie tytułowego smogu jest ogromne również w aglomeracji gdańskiej, województwie łódzkim, Warszawie (tu przewagę zyskuje smog biały) oraz w środkowej części pasma zachodniego. O tym jak niebezpieczny dla naszego zdrowia oraz życia jest smog wiemy doskonale – w tej sytuacji rodzi się pytanie -  w jaki sposób z nim skutecznie walczyć?

Metoda małych kroków

Położenia geograficznego nie zmienimy, podobnie jak mentalności osób rządzących naszym krajem. Możemy jednak sami rozpocząć proces walki ze smogiem dając przykład innym. Poza zamontowaniem w aucie katalizatora, możemy również palić w piecach z większą świadomością i wiedzą  dotyczącą wpływu poszczególnych materiałów. Doskonałym sposobem na ograniczenie występowania zanieczyszczeń w najbliższym otoczeniu jest także zakup oczyszczacza powietrza, który działa na zasadzie filtra. Do najskuteczniejszych oczyszczaczy zaliczamy urządzenia renomowanej marki Sharp.