Wtorek, 17 lipca, imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny ,   osób online: 45    


Turystyka kajakowa

 

Rzeka Wieprza

Wieprza bierze swój początek z niewielkiego Jeziora Białego niedaleko wsio Głodowo na pojezierzu Bytowskim. Przepływa przez Wysoczyznę Polanowską i Równinę Słupską. Do morza wpływa w Darłówku.
Długość rzeki: 130 km
Długość szlaku: 95 lub 115 km
Czas spływu: 4-5 dni
Trudność: szlak dość trudny, dobrze jeśli prowadzący ma doświadczenie. Uciążliwość szlaku to długie przenioski przy elektrowniach i młynach wodnych.
Trasa sugerowana:
1. Trzebielino - Broczyna - 25 km
2. Broczyna - Kępice - 20 km
3 Kępice - Sławno - 26 km
4. Sławno - Mazów - 20 km
5. Mazów - Darłowo - 27 km

Rzeka Wieprza jest szlakiem ładnym, zwłaszcza w dolnym biegu. Prawie na całej Wieprza posiada brzegi gęsto zalesione, jedynie na kilkanaście kilometrów przed Sławnem są one bezleśne lub pokryte rzadkimi kępami drzew. Szlak Wieprzy jest jeszcze stosunkowo mało odwiedzany przez kajakarzy. Na brzegach jest dużo dobrych miejsc do biwakowania. Rzeka nadaje się na wędrówki grup mniejszych. Na przebycie jej należy przeznaczyć 4 - 6 dni, łącznie z odcinkiem Studnicy 5 -7 dni. Ze względu na powiązania komunikacyjne Wieprzę należy przepływać rozpoczynając wędrówkę na rzece Studnicy w pobliżu miejscowości Kawcze. Należy przy tym pamiętać, że Studnica jest szlakiem trudnym i mogą go przebywać jedynie turyści wprawieni.

Wieprza jest dostępna dla kajaków od wsi Bożanka, jednak ze względu na dogodniejszy dojazd do Trzebielina  - szlak kajakowy prowadzi początkowo wzdłuż rzeki Pokrzywnej. jest to szlak urozmaicony, bardzo malowniczy, dość uciążliwy, a w górnym i środkowym biegu miejscami dość trudny. Niektóre odcinki Wieprzy, szzczególnie w jej dolnym odcinku, miejscowości Tyń do Kowalewic, należą do najładniejszych odcinków rzek pomorskich. Szlak nadaje się do sływów masowych od Korzybia. Trzeba uważać na liczne kamieniste bystrza w nurcie rzeki i na piętrzenia wodne przy elektrowniach wodnych w Biesowicach, Kępce i Kępicach oraz na jeziorze w Pomiłowie powyżej Sławna.

 

• Rzeka Grabowa

Dostępna jest dla kajaków od wsi Buszyno (53 km) do ujścia Wieprzy. Jest to szlak nieco uciążliwy ale dość malowniczy, szczególnie na odcinku od Buszyna do mostu drogowego na trasie Koszalin - Słupsk. Niżej jest szlakiem łatwym i monotonnym. Na przebycie całego szlaku potrzeba około 3 dni.
Długość rzeki: 74 km

 

• Rzeka Bagienica

Bagienica to kanał obok miejscowości Bukowo Morskie znajdujący się niegdyś w posiadaniu klasztoru Cystersów.
Warto skusić się na propozycję lokalnych przewoźników: czas spływu ok. 2,5 h; długość trasy 8,1 km; dowóz z Dąbek gratis; gwarantowane bezpieczeństwo (kapoki i koła ratunkowe).

 

źródło: powiatslawno.pl
Polecamy

Reklamy//