Sobota, 18 sierpnia, imieniny: Bogusława, Bronisława ,   osób online: 12    


Darłowianie pamiętają o Powstaniu Warszawskim

Opublikowano: 04 sierpnia 2018    

 • Powiększ zdjęcie

 • W środę 1 sierpnia 2018 punktualnie o godzinie 17.00 (o godzinie W) w Darłowie na jedną minutę zostały włączone syreny alarmowe aby uhonorować 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i uczcić pamięć o poległych podczas powstańczych walk.

   

   

   Na rynku przed ratuszem zebrali się kombatanci na czele z Kazimierzem Kuligowskim pseudonim „Wiesiek” walczącym w Powstaniu Warszawskim, władze samorządowe miasta i gminy Darłowo, starosta powiatu sławieńskiego, harcerze  oraz mieszkańcy. Po wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego – Hymnu Narodowego serdecznie powitał zgromadzonych gospodarz miasta Arkadiusz Klimowicz. Szczególnie witał Kazimierza Kuligowskiego prezesa Miejsko- Gminnego Zarządu Związku Kombatantów RP i BWP, ostatniego żyjącego w naszym powiecie powstańca warszawskiego.      

  Dalsze rocznicowe uroczystości przeniosły się do sali konferencyjnej  Urzędu Miejskiego  w Darłowie. Tam  dr nauk humanistycznych  Zbigniew Mielczarski wygłosił krótki rys historyczny o Powstaniu Warszawskim. 74 lata temu, 1 sierpnia 1944, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Było ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało 63 dni. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty na początku walczył z bronią  w ręku.                   Przez ponad dwa miesiące powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944  przedstawiciele KG AK podpisali układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. 

  Podczas spotkania Kazimierz Kuligowski opowiadał  o pierwszych akcjach zbrojnych batalionu AK „Gozdawa”, w których brał udział. Podczas uroczystości prezes sławieńskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP kpt. January Wysocki uhonorował poruczników Kazimierza Kuligowskiego i Józefa Kwiatkowskiego  Krzyżem Stulecia   Związku Inwalidów Wojennych RP.

  Po spotkaniu w kościele Mariackim proboszcz parafii i gwardian klasztoru franciszkanów o Wiesław Przybysz odprawił Mszę Święta za Ojczyznę i w intencji ofiar Powstania Warszawskiego. Po Mszy Świętej odbył się koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu  zespołu Trzynastka i Przyjaciele.

  Organizatorem uroczystości było Miasto Darłowo.

  autor: L. Walkiewicz
   

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Polecamy

  Reklamy  //