Własna uprawa ziół

Artykuł sponsorowany
Coraz więcej ludzi decyduje się na własną uprawę ziół. Decyduje o tym duża świadomość o właściwościach leczniczych tych roślin, oraz walory smakowe dobrze przyprawianych potraw. Ogródek ziołowy  jest również ciekawą alternatywą dla roślin doniczkowych. Do posiadania własnego ogródka ziołowego wystarczy trochę miejsca na parapecie czy balkonie.

 

 

Popularne zioła

  • Mięta – używana do deserów i sałatek. Ma właściwości odświeżające. Niezbędna przy zaburzeniach trawiennych. Rośnie w miejscach lekko zacienionych. Ziemia w donicy musi być wilgotna i bogata w próchnicę
  • Bazylia – stosowana przy zaburzeniach układu nerwowego i trawiennego. Lubi dużo ciepła i światłą. Jest to rośliną jednoroczną. Najlepsze do stosowania są młode listki, które nadają się mrożenia lub suszenia.
  • Melisa – napar z tej rośliny działa relaksacyjnie i uspokaja. Suszone liście przechowuje się w pojemnikach. Malisa jest rośliną wieloletnią. Rośnie w słonecznych miejscach.
  • Rozmaryn – często używany w nalewkach i likierach ziołowych, jest składnikiem ziół prowansalskich. Roślina uwielbia wilgoć. 
  • Tymianek – ma działanie wykrztuśne, przez co często używany jest w różnych syropach na kaszel. Lubi miejsca nasłonecznione, i suche. Szeroko stosowany w kuchni francuskiej.

 

Jaką ziemią pod zioła?

Najlepszym rozwiązaniem  jest uniwersalna ziemia, w której składzie znajdziemy torf i korę. Szukamy oczywiście ziemię bez sztucznych nawozów.

 

Kiedy podlewać?

Zioła podlewamy codziennie, a w okresie zimowym do trzech razy w tygodniu. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Przed podlewaniem woda powinna odstać 48 godzin.

 

Jak i czym nawozić?

Zioła wieloletnie nawozimy latem nawozem płynnym co dwa miesiące, Zioła jednoroczne nie nawozimy.


Więcej na temat uprawy ziół do znalezienia tutaj:

http://www.rynek-rolny.pl/kategoria/ziola/