Poniedziałek, 16 lipca, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli ,   osób online: 19    


Nie pal w piecu toksycznymi plastikami

Opublikowano: 04 grudnia 2017    

 • Powiększ zdjęcie
 • Wrzucone do pieca butelki i inne tworzywa sztuczne podczas spalania zamieniają się w rakotwórcze gazy. Nie wolno w piecach palić: plastikowych pojemników i butelek po napojach,  opon i innych odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych,  elementów drewnianych pokrytych lakierem,  sztucznej skóry, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowań i pozostałości po farbach i lakierach, plastikowych toreb z polietylenu. Dym z palonych w domowych piecach odpadów jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska !

   

  Gdy wrzucasz do pieca folię, karton po mleku, kolorową gazetę czy środki higieniczne to narażasz siebie, swoich bliskich i okolicznych mieszkańców, oraz przechodniów  na oddychanie trującym powietrzem i osadzanie się trucizn w ziemi, wodach gruntowych i na roślinach. Toksyny z atmosfery wraz z opadami  wracają na ogrody, parki i przechodzą do gleby i wód gruntowych. Zatruwają warzywa, pasze i pokarmy dla ludzi. Dwutlenek siarki, tlenki azotu, pyły metali ciężkich: kadmu, rtęci, tytanu, arsenu, kobaltu, niklu, selenu, ołowiu, chromu. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne w tym benzo(a)piren, cyjanowodór, chlorowodór oraz dioksyny i furany  toksycznie działają na nasze organizmy, co objawia się w postaci np. chorób nowotworowych i zmian rakowych, chorób płuc itp

   Jeżeli wiesz, że sąsiad truje nas paląc w piecu toksycznymi tworzywami sztucznymi  zadzwoń do Straży Miejskiej w Darlowie pod numer  943143497.

   Jak ostrzega  Rafał Musiał komendant Straży Miejskiej w Darłowie za palenie w piecu szkodliwymi dla zdrowia odpadami SM może nałożyć mandat 500 złotych lub skierować sprawę do sądu o wymierzenie grzywny do 5000 złotych.

   

  tekst:  L. Walkiewicz 
  Polecamy

  Reklamy  //