Czwartek, 19 lipca, imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego ,   osób online: 34    


Będą pieniądze na budowę kładki przyrodniczej Darłówku

Opublikowano: 04 sierpnia 2017    

 • Powiększ zdjęcie
 • Burmistrz Darłowa -Arkadiusz Klimowicz  w końcu lutego 2017 złożył do Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie wniosek aplikacyjny o dofinansowanie zadania: Budowa kładki przyrodniczej na wydmie zachodniej w Darłowie. Propozycja projektu do realizacji została zgłoszona w ramach naboru konkursu dla działania 4.9 Rozwój zasobów endogenicznych - infrastruktura turystyki aktywnej będącej produktem turystycznym, służącego realizacji celów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.


  Ażurowa  kładka na palach zostanie wybudowana na długości ok. 600 metrów. Początek od przejścia na plażę przy ulicy Sosnowej, które również zostanie przebudowane, do terenu dawanej Hydrogeobudowy – przejście w ciągu ulicy Dorszowej. Na jej trasie znajdować się będą dwie platformy widokowe oraz dwa miejsca do podziwiania i utrwalania w obiektywie widoków w trakcie spacerów.
  W miejscach widokowych zamontowane zostaną szklane osłony. Całość konstrukcji zaprojektowana została z drewna syntetycznego, szerokość kładki to 2,25m.  Wysokość na wydmą ok. 1 metra.  Kładka będzie omijać drzewa i chronione rośliny. Cała trasa podświetlona zostanie punktowo oprawami z źródłem światła LED. Na kładce będą również rozmieszczone ławki i kosze i dwie lunety. Na początku i na końcu trasy zamontowane zostaną info-kioski, które będą informować turystów i spacerowiczów o  wydmie, otaczającej  przyrodzie, występujących na trasie gatunkach roślin chronionych.  Dowiemy  się również o występujących w rejonie przyległym do ścieżki i plaży rybach w Morzu Bałtyckim oraz ptakach i  zwierzętach morskich.

  Jak nas informuje Sławomir Herman z referatu integracji europejskiej i inwestycji Urzędu Miejskiego nasz projekt został wysoko oceniony (szóste miej scena 20 zgłoszonych) i dlatego otrzyma dofinansowanie w wysokości 55% kosztów. Wartość kosztorysowa projektu wynosi  3. 281. 054 zł, natomiast  oczekiwane wsparcie wyniesie 1804.579 ,71 złotego. 

  Jest już pozwolenie na budowę i wkrótce ma nastąpić w tej sprawie podpisanie umowy, a za nią ruszy inwestycja, której planowany termin realizacji to lato 2018 roku.

  autor: Leszek Walkiewicz

   

  Polecamy

  Reklamy  //