Środa, 23 maja, imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty ,   osób online: 41    


Podstawowe funkcje odzieży pracowniczej – to warto wiedzieć

Opublikowano: 18 maja 2017    

 • Powiększ zdjęcie
 • Artykuł sponsorowany.
  Wiele grup zawodowych - ze względu na specyfikę wykonywanych czynności - jest zmuszona do noszenia w pracy specjalnej odzieży, która ma na celu zabezpieczenie prywatnego ubrania przed zabrudzeniem lub zniszczeniem bądź zapewnienie ochrony przed różnego typu zagrożeniami. W związku z tym odzież pracownicza dzieli się na dwie podstawowe grupy - odzież robocza i odzież ochronna. I chociaż mogłoby się wydawać, iż oba rodzaje ubioru są tożsame, to jednak dzielą je spore różnice, a każda z nich posiada zupełnie inne funkcje.

   

  Odzież robocza to taki typ ubioru pracowniczego, który ma w głównej mierze zastąpić ubranie prywatne lub zabezpieczyć je przed dużym zabrudzeniem bądź zniszczeniem. Odzież robocza jest stosowana przede wszystkim w następujących sytuacjach:
  - gdy pracownik jest narażony na różnego rodzaju zabrudzenia (na przykład samarami, farbami, kurzem, pyłami lub innymi substancjami brudzącymi),
  - gdy pracownik wykonuje czynności zawodowe w środowisku zwiększającym ryzyko zniszczenia odzieży,
  - gdy pracownik pracuje w branży wymagającej bezwzględnej czystości (na przykład laboratorium, gastronomia lub produkcja spożywcza),
  - gdy pracownik należy do szczególnej grupy zawodowej (na przykład lekarz, pielęgniarka, kelner, kucharz lub pracownik hotelu).
  Warto też wspomnieć o tym, iż odzież robocza może być także rozwiązaniem typowo reprezentacyjnym - tak jest w przypadku pracowników linii lotniczych, stacji benzynowych lub niektórych firm usługowych. W związku z tym odzież robocza pełni nie tylko funkcję ochronną, ale także identyfikacyjną, a nawet reklamową. Dlatego też mogą się na nią składać różnorodne elementy - kombinezony, fartuchy, spodnie robocze, koszulki, koszule, nakrycia głowy, buty, peleryny, kamizelki, kurtki, rękawice i wiele innych. W większości przypadków jest to odzież wielokrotnego użytku.

  Odzież ochronna to specyficzny rodzaj odzieży roboczej, w skład której wchodzą przede wszystkim środki ochrony indywidualnej. W odróżnieniu od odzieży typowo roboczej (która ma zapewnić ochronę przed czynnikami nieszkodliwymi lub odegrać rolę identyfikacyjną) odzież ochronna ma zagwarantować pracownikowi zabezpieczenie życia lub zdrowia. Główną funkcją odzieży tego typu jest ochrona pracownika przed następującymi zagrożeniami:

  - substancjami chemicznymi, biologicznymi lub promieniotwórczymi,
  - promieniowaniem elektromagnetycznym lub jonizującym,
  - wybuchem,
  - pożarem,
  - uszkodzeniami mechanicznymi ciała,
  - porażeniem prądem,
  - warunkami atmosferycznymi (na przykład wodą),
  - niekorzystnymi czynnikami termicznymi (zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą),
  - pyłami.

  Wśród odzieży ochronnej można też wymienić ubranie ostrzegawcze - na przykład kamizelki odblaskowe, które są zapewniane między innymi pracownikom drogowym. Zatem odzież ochronna - ze względu na swoje specyficzne funkcje - musi być wykonana według ściśle określonych norm jakości.

  Odzież robocza i ochronna jest zapewniana przez pracodawcę, a szczegółowe zapisy dotyczące jej udostępniania są zawarte w polskim Kodeksie Pracy.

  Polecamy

  Reklamy  //