Coach biznesowy i jego rola w firmie

Artykuł sponsorowany.
Praca z coachem może być wysoce efektywną metodą rozwoju osobistego i zawodowego.


Obszary rozwoju

Coaching przeznaczony dla osób ściśle związanych z biznesem koncentruje się przede wszystkim na rozwoju umiejętności interpersonalnych, kompetencji menadżerskich, sprawności biznesowej, merytorycznej, a także umiejętności przywódczych.

 

Najważniejsze cele coachingu

Do najważniejszych celów coachingu zaliczymy na pewno odpowiednie zarządzanie czasem. Istotne jest także właściwe planowanie kariery zawodowej. Osoba chcąca osiągnąć sukces zawodowy musi również posiadać poukładane życie prywatne. Coach musi być osobą która motywuje, stymuluje do działania, a także pełni rolę mentora. 


Kluczowe efekty coachingu

Do kluczowych efektów coachingu zaliczymy:

a. Zwiększoną samoświadomość.
b. Łatwość planowania.
c. Znacznie większą równowagę zawodową.
d. Mniejszy poziom stresu.


Korzyści związane z inwestycją w coaching

Coach prowadząc szkolenia inspiruje i motywuje, dzięki czemu w firmie może w sposób zasadniczy poprawić się organizacja pracy. Duże lepsza jest także jakość i obsługa klienta. Nie bez znaczenia dla przedsiębiorstw jest doskonała produkcyjność i wzrost sprzedaży. Z pomocy coach biznesowego korzystają we firmy, które mają dalekosiężne plany rozwojowej, które chcą rekrutować nowych pracowników, otwierać kolejne filie, a także te w których spada wydajność i zyski. 


Jak wygląda praca z coachem? 

Praca z coachem odbywa się zazwyczaj w tak zwanych sesjach. Najczęściej wystarcza jedno spotkanie w tygodniu, a czasami jedno w miesiącu. Coach to w dużej mierze indywidualna praca z klientem. Nie stosuje się schematycznych rozwiązań, każde zdanie jest w pełni spersonalizowane. Wzmocnienie i rozwój to kluczowe sprawy dotyczące zarówno życia osobistego jak i biznesowego. Przedsiębiorstwo może działać znacznie lepiej jeżeli każdy pracownik będzie właściwie zmotywowane, będzie kreatywny i ambitny. 


Coaching menadżerski

Niezwykle ważny jest coaching menadżerski, który pozwala na kształtowanie i rozwój kadry zarządzającej. Podczas kształcenia zarówno menadżerów jak i pracowników szeregowych istotna jest wielopoziomowość prowadzonych działań. Coaching co ciekawe, opiera się na holistycznym podejściu do budowania świadomości systemowej. Ludzie korzystający z coachingu mogą osiągnąć odpowiedni bilans między życiem osobistym i zawodowym. Poznają także swoje wady i zalety, co oczywiście pozwala im znacznie wydajniej pracować. Coaching pozwala także na wypracowanie nawyku systematycznej pracy nad sobą, umacniania pozycji zawodowej i rozwiązywania konfliktów w grupie, którą się prowadzi. Dzięki klarowności celów, spójności myślenia można ustalić odpowiednia hierarchię wartości w przedsiębiorstwie. Najważniejszą jednak korzyścią wynikającą z coachingu jest efektywne wykorzystanie zasobów organizacji, tworzenie bardziej wydajnych zespołów pracowniczych, promowanie pozytywnych zmian. Zarówno pracownicy jak i pracodawcy zyskują na wykorzystaniu coach biznesowego, dlatego, że kapitał ludzi zawsze stanowi szansę na efektywna długoterminową inwestycję.