Leasing i jego walory


Artykuł sponsorowany

Leasing to jedna z najbardziej atrakcyjnych, bezpiecznych oraz korzystnych form finansowania planowanych inwestycji. Niekwestionowanymi zaletami leasingu są ograniczone do minimum i uproszczone formalności oraz przejrzyste, niezwykle jasne i czytelne zasady.

 

Na podstawie pisemnej umowy leasingodawca udostępnia leasingobiorcy na ściśle określonych warunkach możliwość korzystania z konkretnej rzeczy, a formą zapłaty są leasingowe raty. Warto podkreślić, że w momencie, kiedy umowa dobiegnie końca, leasingobiorca ma prawo zakupu użytkowanej rzeczy i stać się jej pełnoprawnym właścicielem.

 

Leasing dla nowych firm – zalety

Jak wynika z przeprowadzonych badań, w Polsce tylko co piąty właściciel firmy lub przedsiębiorca korzysta z formy finansowania swojej floty, jaką jest leasing. W zachodniej części Europy leasing cieszy się większym uznaniem i powodzeniem, ponieważ według szacunkowych danych średnia (w porównaniu z polskimi przedsiębiorcami) jest dwa razy wyższa.

Takie podejście do zagadnienia jest konsekwencją z jednej strony braku wiedzy dotyczącej leasingu, z drugiej natomiast niskiego poziomu orientacji dotyczącej korzyści płynących z leasingu. Leasing dla nowych firm jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie tylko pozwala na zatrzymanie posiadanej gotówki, ale także sprawia, że zaoszczędzone dzięki leasingowi kwoty można przeznaczyć na inne cele lub podjąć decyzję o zrealizowaniu określonych, dodatkowych zadań.

Charakterystyczną cechą finansowania za pomocą leasingu jest zapewnienie firmie płynności finansowej oraz stworzenie warunków pozwalających na zabezpieczenie jej działalności w przypadku, gdyby zaistniały jakiekolwiek niepożądane sytuacje biznesowe.

 

Leasing samochodów używanych a warunki umowy

Każda firma leasingowa kieruje się swoimi zasadami, jednak są one dość zbliżone, a różnice mogą dotyczyć niuansów. Podobnie jak w przypadku nowego samochodu, także w odniesieniu do używanych aut istnieje możliwość skorzystania z formy finansowania za pomocą leasingu. Ważny jest wiek pojazdu oraz okres, w czasie którego auto ma być leasingowane.

Najdłuższy, bo sześćdziesięciomiesięczny okres leasingowania, przysługuje samochodom rocznym, dwuletnim i trzyletnim. Im straszy samochód, tym czas leasingu ulega skróceniu. Nie ulega jednak wątpliwości, że leasing samochodów używanych jest tak samo opłacalny jak leasing nowych aut.

Leasingobiorca może czerpać szereg korzyści płynących z tej formy finansowania zakupu samochodu. Jedną z najważniejszych jest obniżenie wysokości podatku dochodowego.

Niezależnie od tego, czy w leasingu znajduje się auto nowe czy używane, jest to jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej opłacalnych form finansowania zakupu samochodu, a dobrze skonstruowana umowa leasingowa gwarantuje spokojny sen i możliwość cieszenia się posiadanym pojazdem.