Wkrótce wakacje. Warto mieć dodatkową polisę dla samochodu

Wakacje to taki okres w ciągu roku, kiedy nikt nie ma najmniejszej ochoty przejmować się jakimikolwiek problemami czy zmartwieniami, a już na pewno wszystkim tym, co związane jest z samochodem. Ten ostatni ma być po prostu niezawodny i dobrze sprawować się podczas urlopu. Aby było właśnie tak - beztrosko i spokojnie, trzeba o zabezpieczeniu wyjazdu i samochodu pomyśleć odpowiednio wcześniej.

 

Podstawowa polisa, podstawowa ochrona

Każdy kierowca wie o konieczności posiadania ubezpieczenia OC, zatem nie jest to polisa nad którą trzeba się zastanowić (np. czy jej zakres przyda się podczas urlopu, czy też nie). Rozważyć natomiast można jedną z najczęściej kupowanych polis, czyli assistance. Ubezpieczenie to w swojej najbardziej podstawowej wersji obejmuje jedynie holowanie pojazdu po wypadku do najbliższego warsztatu, ale nawet to już będzie ułatwieniem sprawy, jeśli na wakacjach przytrafi się podobny wypadek. Warto pamiętać, że zakres rozszerzonych wersji assistance może być bardzo przydatny. Najczęściej tego typu ubezpieczenia o większych zakresach zapewniają zameldowanie w najbliższym hotelu (jeśli auto uległo poważniejszemu uszkodzeniu i naprawa potrwa dłużej niż dobę), pomoc tłumacza, jeśli do zdarzenia dojdzie poza granicami Polski, możliwość sprowadzenia kierowcy zastępczego, który przewiezie pasażerów do miejsca docelowego lub do domu w sytuacji, gdy kierowca uległ wypadkowi i musi być hospitalizowany, bądź też transport sanitarny. To jedynie część usług jakie świadczą rozszerzone wersje ASS, a które mogą okazać się niezwykle przydatne, jeśli podczas wakacji auto ulegnie awarii lub wypadkowi.



Dodatkowe NNW

Kolejną polisą wartą rozważenia jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów znajdujących się w pojeździe. Jest to zabezpieczenie szczególnie przydatne, gdy w wyniku kolizji lub wypadku ucierpi jego sprawca. Standardowe ubezpieczenie OC nie chroni go przed tego typu urazami, a NNW już tak. Warto również podkreślić, że to typ polisy, który zapewnia ochronę podczas wykonywania czynności związanych z ruchem i postojem pojazdu, czyli np. wysiadanie i wsiadanie, próba naprawy na trasie podróży, czy też rozładunek i załadunek pojazdu.

 

Chroń szyby

Nie zaszkodzi również zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem szyb. Zabezpieczenie szyb w samochodzie, którym wyjeżdża się na wakacje, może okazać się jedną z najlepszych decyzji, wiedząc, "jak to często bywa" na różnego rodzaju wyjazdach, czy w kurortach. Dodatkowym „zagrożeniem” dla szyb samochodowych są bawiące się dzieci, których podczas wakacyjnych wyjazdów jest wszędzie bardzo dużo. Wystarczy zbyt mocno kopnięta lub uderzona piłka i pęknięta lub wybita szyba gotowa.

 

Kupowanie dodatkowych ubezpieczeń na wakacje zaczyna być standardem – mówi Stefania Stuglik, specjalistka z internetowej porównywarki ubezpieczeń Rankomat - Kierowcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że spokojny wakacyjny wyjazd wiąże się z doborem odpowiednich ubezpieczeń, które będą chronić podróżujących podczas całego wypoczynk

 

Jeśli w okresie wakacji kończy się nam ubezpieczenie obowiązkowe samochodu, warto kolejną polisę kupować pod kątem planowanych wakacji. Przykładowy kierowca z Darłowa, który posiada Volkswagena Passata z 2008 roku i jeździ bezszkodowo już od kilkunastu lat, za podstawowe ubezpieczenie OC z bezpłatnym assistance, zapłaci jedynie 340 zł, z kolei wybierając dodatkowe NNW – 411 zł. Zdecydowana większość ubezpieczycieli pozwala również na dokupienie ubezpieczenia szyb na stronach swojego kalkulatora.


Jeżeli już posiada się ubezpieczenie obowiązkowe, warto rozejrzeć się za ubezpieczeniami dodatkowymi krótkoterminowymi. Zawierane mogą być na kilka miesięcy i można je dokupić jako oddzielne polisy, niezależne do posiadanego OC.

 

 

Ceny polis zostały policzone w porównywarce polis komunikacyjnych. Warto również sprawdzić inne ubezpieczenia samochodowe na rankomat.pl.