Kupić nieruchomość w Darłowie?

Mieszkanie to z jednej strony podstawowa potrzeba życiowa, by mieć swój kąt i miejsce na ziemi, z drugiej strony wiele osób traktuje ewentualny zakup nieruchomości pod kątem inwestycji. Czy kupno mieszkania czy domu w Darłowie to dobry pomysł?


Z wielu powodów tak – potwierdza ekspert serwisu Morizon.pl Zygmunt Zmuda Trzebiatowski. Najważniejszym powodem jest oczywiście lokalizacja. Atrakcyjne turystycznie miejscowości nadmorskie to zawsze jedna z najlepszych lokalizacji do rozważenia przez osoby szukające możliwości w miarę bezpiecznego zainwestowania. Jeśli szukamy czegoś niedużego dla siebie lub czegoś z potencjałem na wynajem letni lub całoroczny, to ciekawe oferty znajdziemy już na granicy 100 tysięcy złotych.

Jeśli zależy nam na zupełnie nowej nieruchomości, tu granicą przy zakupie niewielkiego apartamentu jest kwota 120- 130 tysięcy złotych, zupełnie nierealna w wielu innych nadmorskich miejscowościach, szczególnie tych aspirujących do roli kurortów. Dla osób z dużo wyższymi wymaganiami są oferty apartamentów dziesięciokrotnie nawet droższych – oferowanych w przedziale 1 do 1,5 miliona złotych. To już inwestycja stricte Premium adresowana do zamożnych inwestorów, ceniących standard i lokalizację. Trzymając się tego standardu, a decydując się na mniejszy metraż, można zrealizować zakup na poziomie 430- 480 tysięcy złotych, co na przykład w Trójmieście nie pozwoliłoby na żadne spektakularne zakupy. Widać zresztą, że w Darłowie nie ma wysypu ofert – to pokazuje, że każda nowa okazja wymaga uważnego przeglądu – rynek nie zalewa ofertami i wybór jest pozornie szeroki, natomiast po zawężeniu oczekiwań, już niekoniecznie. Krótko mówiąc, pozornie duża liczba ofert to oferty z zupełnie innych światów – bo jak inaczej traktować oferty starych i wymagających kompleksowego remontu mieszkanek w blokach, z ceną metra kwadratowego oscylującą wokół 2 tysięcy złotych i oferty apartamentowców z rynku pierwotnego z ceną metra 7 do 13 tysięcy metrów kwadratowych? Te najwyższe ceny to poziom cen Sopotu czy Juraty, choć zawyżający średnią dla całego Darłowa.

W serwisach nie widać również praktycznie ofert klasycznego wynajmu długoterminowego – to też charakterystyczne dla nadmorskich miejscowości, gdzie właściciele wolą najem krótkoterminowy, skierowany na sezon i zapewniający zdecydowanie wyższe przychody. Specyfikę lokalnego rynku nieruchomości widać przeglądając również aktywne w serwisach internetowych biura nieruchomości – widać tu wyraźną specjalizację kilku zaledwie operatorów, którzy zdominowali rynek ofert mieszkaniowych, w tym biur szczecińskich i widać także aktywność ogólnopolskich, sieciowych biur nieruchomości, które starają się mieć w swoim portfolio oferty nieruchomości nadmorskich – a to niełatwy i specyficzny segment rynku. Widać to także po okresie prezentacji ofert w serwisach – zauważalna część z nich została wprowadzona rok, a nawet półtora roku temu – nie ma tu zatem wielkiej dynamiki, jest bardziej czekanie na świadomego, zdecydowanego nabywcę, a ten, traktując taki zakup jako inwestycję, ma szerokie spektrum do wyboru, zdecydowanie wykraczające poza Darłowo, ale także Pomorze Zachodnie – podsumowuje ekspert Morizon.pl.