Sobota, 18 sierpnia, imieniny: Bogusława, Bronisława ,   osób online: 17    


68 rocznica powrotu Ziemi Darłowskiej do Polski

Opublikowano: 04 marca 2013    

 • Powiększ zdjęcie

 • W 68. rocznicę powrotu Ziemi Darłowskiej do Polski burmistrz miasta Darłowo i Klub Pionierów Ziemi Darłowskiej zapraszają mieszkańców do uczestnictwa w obchodach Święta Osadników, które odbędą się 7 marca 2013. Dzień 7 marca 1945 to ważna data w historii Ziemi Darłowskiej. Tego dnia do Darłowa wkroczyła Armia Czerwona. Zdobyła miasto prawie bez walki.  Dla jednych takich jak przymusowi robotnicy, czy jeńcy wojenni osadzeni w obozie w Darłówku (a było ich tam ponad dwa tysiące) było to bez wątpienia wyzwolenie. Dla innych wygnanych z Polskich Kresów było rozpoczęciem życia na Pomorzu odebranym III Rzeszy i przydzielonym Polsce przez Wielkie Mocarstwa. Taki był skutek rozpętania przez Niemców II wojny światowej. Jeszcze dla innych był to początek okresu okupacji przez Związek Sowiecki. Wszyscy mają swoje rację.

  Przed wkroczeniem od strony Bukowa Morskiego Armii Czerwonej Niemcy uciekli z Darłowa, głównie drogą morską. Pozostała ich jedynie garstka, która nie zdążyła uciec. Zablokowali port, wysadzili most i stocznię statków żelbetowych. Od 7 marca 1945 Ziemia Darłowska i jej mieszkańcy podlegali pod komendanturę sowiecką.

  Podobnie jak w innych rejonach Pomorza na rozkaz sowieckiej komendantury wojennej wywieziono z Darłowa: maszyny, silniki, wyposażenie cegielni, fabryki łożysk tocznych, tartaku, apteki, drukarni, mleczarni, fabryki konserw mięsnych i rybnych, zakładu bednarskiego. Wywieziono też urządzenia z terenu młyna i stoczni rybackiej, fabryki mączki rybnej, fabryki pieców przenośnych, fabryki maszyn rolniczych, meble, radia, aparaty fotograficzne, maszyny do szycia, pościel, zboże, mięso, ryby, masło, trzodę chlewną i bydło.

  Z muzeum zabrano wiele cennych rzeźb, obrazów, numizmatów i okazów bursztynu. Zaginął słynny darłowski srebrny ołtarz zdeponowany w banku w Sławnie. Pisze o tym w swoich pamiętnikach robotnik przymusowy i następnie pierwszy burmistrz Darłowa Stanisław Dulewicz. O tych trudnych pionierskich czasach przypominają nam pierwsi osadnicy na Ziemi Darłowskiej, którzy w tym roku będą obchodzić swoje kolejne święto.

  Tegoroczne uroczystości z okazji 68 rocznicy powrotu Ziemi Darłowskiej do Polski rozpoczną się w czwartek 7 marca o godz. 12 uroczystą Mszą Świętą w Kościele p.w. św. Jerzego w intencji pierwszych osadników Ziemi Darłowskiej. Dalsze uroczystości odbywać się będą od godz. 13 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego pod Obeliskiem z tablicą pamiątkową Pionierów Ziemi Darłowskiej. Udział w nich wezmą: Kompanie Honorowe Marynarki Wojennej i Szkoły Morskiej w Darłowie, władze miasta, radni rady miejskiej, członkowie Klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej, kombatanci, harcerze i mieszkańcy Darłowa. Podczas uroczystości dojdzie do złożenia kwiatów i odsłonięcia oraz poświecenia tablicy upamiętniającej zmarłych Pionierów Ziemi Darłowskiej.

  Z inicjatywy starosty sławieńskiego Wojciecha Wiśniowskiego w dniach 4-7 marca w godz.10.30 do 13.30 darłowscy pionierzy będą mogli bezpłatnie zwiedzać Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie

  autor: L. Walkiewicz
  źródło: darlowo.pl
  Polecamy

  Reklamy  //