Czwartek, 19 lipca, imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego ,   osób online: 54    


Miasta partnerskie

Miasto Darłowo współpracuje z partnerami we wszystkich dziedzinach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. W celu realizacji umów partnerskich zainteresowane instytucje, organizacje i przedsiębiorstwa, w uzgodnieniu z podpisującymi porozumienia, mogą zawierać bezpośrednie umowy oraz opracowywać programy współpracy.
Zadaniem miasta jest umożliwianie i wspieranie inicjatyw mających na celu zacieśnianie kontaktów z partnerami zagranicznymi.
Do tej pory najczęstsze kontakty dotyczą wymiany młodzież i seniorów oraz organizacji wspólnych wydarzeń kulturalnych.

 


NEXø – KRÓLESTWO DANII

Porozumienie o współpracy zostało zawarte 10 maja 1994 r.
Drugie co do wielkości miasto Bornholmu, położone na jego wschodnim wybrzeżu jest jednocześnie największym portem rybackim na wyspie. Osada otrzymała prawa miejskie w 1346 roku. Rozwój miasta był ściśle związany z rybołówstwem oraz handlem morskim. Od lat istotną rolę w mieście pełni tutejszy port. Powstała tu stocznia zajmuje się naprawą i budową jednostek połowowych. Dzięki  ogólnodostępnym nabrzeżom portowym oraz wieży widokowej można z bliska przyjrzeć się życiu portowemu. W Darłowie znajduje się przejście graniczne Darłowo – Nexø – polsko – duńskie morskie przejście graniczne. Od 2005 roku w sezonie letnim z terminala odpraw pasażerskich kilka razy w tygodniu wyruszają rejsy turystyczne na wyspę Bornholm.

Nexø – Dueodde Turistbureau
Sdr. Hammer 2 A
3730 Nexø
Tlf. +45 5649 7079
Fax +45 5649 7010
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.nexoe.bornholm.info
www.bornholm.dk

 

 

GMINA HÄSSLEHOLM – KRÓLESTWO SZWECJI

Porozumienie o współpracy zostało podpisane 25 paździenika 1996 r.
Hässleholm to siedziba władz I główne miasto gminy Hässleholm – największej gminy w szwedzkiej Skanii, znanej jako historyczna kraina zamków.
Gmina Hässleholm znana jest ze swoich wspaniałych tradycji przemyslowych, dobrze funkcjonujących rozwiązań komunikacyjnych, niskich cen nieruchomości i ziemi oraz wyjątkowo dobrze rozbudowanej sieci usług. Ze względu na bliskość kontynentu, położenie gminy okreslić można jako strategiczne.
Na terenie gminy znajdują się rozległe tereny, gdzie przyroda zachowała swój nienaruszony charakter.
Dziko rosnące lasy iglaste mieszają się z lasami bukowymi i urozmaiconymi krajobrazami rolniczymi. Liczne jeziora i mokradła dają wspaniałe możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Hässleholm należy do najaktywniejszych pod względem działań na rzecz ochrony środowiska gmin w Szwecji. Nie chodzi tu jedynie o wprowadzenie zwyczaju sortowania śmieci we wszystkich domach, odtworzenie struktury jeziora Finjasjö, lecz także o aktywną pomoc dla przedsiębiorstw, które zdecydują się odstąpić od szkodliwej dla środowiska działalości.

Gmina Hässleholm
Ratusz
S-281 80 Hässleholm
Szwecja
Tel. +46 451 26 70 00
Fax. +46 451 814 06
www.hassleholm.se

 

 

GARDELEGEN – REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC

Data podpisania porozumienia o współpracy: 18 sierpnia 2001 roku.
Gardelegen, miasto leżące na terenie landu Saksonia Anhalt jest bardzo podobnym miastem do Darłowa. To średniowieczne miasteczko z ponad 800 – letnią historią, w której znaczącą rolę odegrał waleczny rycerz Roland i popularny w Niemczech komik Otto Reutter.
Miasto otaczają malownicze krajobrazy, które zachęcają do wycieczek rowerowych i konnych.
Gardelegen było miastem garnizonowym dla różnych oddziałów wojskowych podczas kilku stuleci.
W 2003 powstał przewodnik „Miejska Trasa Turystyczna”, przybliżający historię Darłowa i Gardelegen. Został on wydany w językach polskim, niemieckim oraz angielskim i był kolportowany na terenie Polski i Niemiec.

Hansestadt Gardelegen
Postfach 11 41
39631 Gardelegen
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.gardelegen.info

 

 

SAINT DOULCHARD – REPUBLIKA FRACUSKA

Data podpisania porozumienia o współpracy: 6 grudnia 2000 roku.
Miasto o powierzchni 24,01 km2  położone w regionie Centre, w departamencie Cher,  niedaleko Bourges. Nazwa miasta pochodzi od imienia mnicha Dulcardusa, który założył tu swoją pustelnię prawdopodobnie w XVI  lub XVII w.
Gdy zmarł na jego grobie wybudowano kościół, będący początkiem, rdzeniem dla nowej wsi, która z biegiem lat ewaluowała.
Najsilniejszy rozwój Saint Doulchard miał miejsce w ciągu ostatnich dwóch stuleci – od momentu ustanowienia linii kolejowej w XIX wieku oraz dzięki budowie fabryki opon Michelin w 1953 roku.
Każdego roku między Darłowem a Saint Doulchard odbywa się wymiana młodzieży szkolnej.

Hotel de Ville (Urząd Miejski)
Avenue du General de Gaulle
18230 Saint Doulchard
Tel. 02 48 23 52 52
Fax: 02 48 24 81 29
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.mairie-saintdoulchard.fr

 

 

STARY HROZENKOV – REPUBLIKA CZESKA

Data podpisania  porozumienia o współpracy: 16 lipca 2001 roku.
Miasto położone w rejonie Czeskich Moraw (powiat Uherske Hradiste), jedno z ważniejszych przejść granicznych między Republiką Czeską a Słowacją (miejscowością Drietoma). Jest popularnym celem wycieczek turystycznych – oprócz wspaniałej przyrody Białych Karpat gości przyciągają uroczystości folklorystyczne, najważniejsze z nich to: Kopanicarkie Slavnosti i Hrozenoskie hody.
W 2002 r. społeczeństwo Starego Hrozenkowa ufundowało witraż dla Kościoła Mariackiego w Darłowie. Witraż przedstawia Świętego Wojciecha, patrona Polski i Czech i nawiązuje do trzech faktów historycznych. Pierwszy dotyczy ślubu Mieszka I z czeską Dobrawą, co łączyło się z chrztem Polski. Drugi dotyczy wezwania pierwszego kościoła katolickiego w Darłowie. trzeci fakt dotyczy lat 1300 – 1306, kiedy to kasztelania darłowska podlegała pod królów Polski i Czech Wacława II i Wacława III.

Obec Stary Hrozenkov
Stary Hrozenkov 3
687 74
Tel. 572 696 111
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.staryhrozenkov.cz

 

 

GMINA ZINGST – MAKLEMBURGIA POMORZE PRZEDNIE

Data podpisania umowy: 14 kwietnia 2007 r.
Data podpisania porozumienia o współpracy: 23.02.3007 – wspólne oświadczenie woli zaowocowało podpisaniem umowy o partnerstwie pomiędzy Miastem Darłowo i Gminą Zingst 14.04.2007 r.
Zingst, nowoczesne i najmłodsze nadbałtyckie kąpielisko uzdrowiskowe, powstało w wyniku połączenia się w XIX wieku kilku leżących na wyspie Zingst osad. Gmina, która otrzymała oficjalny status kąpieliska, położona jest w samym sercu łąk i wrzosowisk, niedaleko bogatych w dziką zwierzynę kompleksów leśnych we wschodniej części półwyspu Fischland-Darss-Zingst. Miasto położone jest w Parku Narodowym „Vorpommersche Boddenlandschaft” – region okolony jest z jednej strony wodami Morza Bałtyckiego, a z drugiej wodami zalewu Boden. W południowej części miasteczka znajduje się port, który słynie z bogatej tradycji żeglugi i rybołówstwa.

Kur- und Tourismus GmbH
Seestraße 66
18374 Ostseeheilbad Zingst
Tel. +49 382 32/8 15 21
Fax: +49 382 32/8 15 25
www.zingst.de

źródło: darlowo.pl

 

Polecamy

Reklamy//