Rwa kulszowa - schorzenie, które dotyka ciężarnych



Rwa kulszowa objawia się silnym bólem, który promieniuje od pośladka w dół i uniemożliwia przyjęcie w pełni wyprostowanej postawy ciała oraz normalne chodzenie. Wyjątkowo bolesne schorzenie dotyka również kobiet w ciąży. Jak leczy się je w tym przypadku?

 

 

Ciąża a rwa kulszowa

Jeżeli rwa kulszowa pojawi się w ciąży, niemożliwe jest zastosowanie standardowej farmakoterapii. Ciężarna może przyjmować przeciwbólowo jedynie paracetamol w niewielkich ilościach, a pozostałe leki są wykluczone. Kobietom w ciąży zaleca się przede wszystkim ćwiczenia rehabilitacyjne, masaże i inne zabiegi u fizjoterapeuty. Pakiet zabiegów, które przyniosą ulgę od bólu spowodowanego rwą kulszową, można wykupić między innymi w https://bodymove.pl/.

Rwa kulszowa jest mniej dokuczliwa, jeżeli kobieta ciężarna śpi na lewym boku z poduszką pomiędzy udami. Poduszka odciąża kręgosłup, miednicę i stawy biodrowe, dzięki czemu stopniowo zmniejsza się nacisk na nerw kulszowy. Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustępuję, wskazane jest zakupienie specjalnej poduszki w kształcie rogala lub kojca, która przyda się również po narodzinach dziecka.

 

Przyczyny rwy kulszowej w ciąży

Panuje błędne przekonanie, że rwa kulszowa w ciąży jest wynikiem ucisku macicy na nerw kulszowy. W rzeczywistości bóle pochodzą od kręgosłupa - są związane ze zwyrodnieniami lub urazami, na przykład z wypadnięciem dysku. Rwa występuje zatem częściej u kobiet, które przed ciążą cierpiały z powodu schorzeń kręgosłupa. Dodatkowo na częstotliwość rwy kulszowej w ciąży wpływa powiększanie się naturalnej lordozy lędźwiowej, związane z powiększaniem się brzucha i zmianą środka ciężkości ciała.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia rwy kulszowej u ciężarnej, wskazane jest dbanie o kręgosłup już na etapie planowania ciąży, a w przypadku poważnych urazów, wcześniejsze przeprowadzenie pełnego leczenia (w tym operacji kręgosłupa, jeżeli zachodzi taka potrzeba). Ponadto zalecane jest uprawianie sportów - pływania, jazdy na rowerze, czy aerobiku. Aktywność fizyczną powinno się kontynuować po zajściu w ciążę. Panie w stanie błogosławionym mogą pływać na plecach, jeździć na rowerze stacjonarnym, maszerować i spacerować szybkim tempem, uprawiać jogę, pilates, a także korzystać z tradycyjnego aerobiku dla mam i aqua aerobiku.

Jeżeli rwa kulszowa pojawi się w ciąży, pomimo profilaktyki, kobieta jak najszybciej powinna rozpocząć fizjoterapię. Jest to jedyny sposób, by dobrze przygotowała się do porodu siłami natury lub cesarskiego cięcia, a następnie szybko wróciła do formy.