Specyfika śrutowania armatury główne problemy

Armatura domowa i przemysłowa, żeby mogła skutecznie pełnić swoją funkcję, musi być doskonale przygotowana. Obejmuje to również konieczność zadbania o precyzyjne wykończenie. Producenci są zmuszeni do tego, żeby używać technologii pozwalającej na idealne wygładzenie powierzchni i to nie tylko od zewnątrz, ale także od środka każdego elementu.

Problematyczny kształt

Gdyby chodziło o śrutowanie rur od wewnątrz, to stosunkowo łatwo można by było sobie wyobrazić urządzenie, które będzie w stanie zrealizować takie zadanie. W przypadku armatury jednak nie jest to takie proste, jako że wewnętrzna powierzchnia nie jest prostym „tunelem”, ale może mieć dość dużą ilość zgięć skierowanych w różne strony. O ile od zewnątrz nawet w takiej sytuacji udaje się standardowymi narzędziami usunąć wszystkie nierówności, to już od środka konieczne jest zastosowanie bardziej wysublimowanych technologii.

Idealna gładkość

Szczególnie w przypadku armatury sanitarnej ważne jest, aby zewnętrzna powierzchnia była idealnie gładka. Armatura przemysłowa nie stawia aż takich wymagań, więc tutaj sprawa jest nieco prostsza, ale pod dekoracyjny chrom trzeba naprawdę idealnie wyrównać całą powierzchnię bez względu na jej kształt. W tym celu stosuje się nie tylko precyzyjne maszyny, ale przede wszystkim różne rodzaje śrutu, który dość delikatnie wygładza obrabianą powierzchnię.

Większa żywotność

Gładka powierzchnia ma także znaczenie dla żywotności każdego elementu, przy czym teraz nie chodzi już o wygląd zewnętrzny, tylko o wykończenie wnętrza armatury. Warto podkreślić, że w tym kontekście zarówno armatura sanitarna, jak i przemysłowa, wymagają bardzo podobnego traktowania. Wprawdzie wiele elementów wykonuje się z odpornego na korozję mosiądzu, ale aby utrudnić osadzanie się kamienia czy innych osadów, konieczne jest jak najdokładniejsze wygładzenie wszystkich wewnętrznych powierzchni. Robi się to, znów dobierając odpowiednie śruty, które nie uszkodzą konstrukcji, ale usuną nierówności.

Wiele elementów jednocześnie

Najlepiej by było, gdyby śrutownica pozwalała na obróbkę kilku elementów jednocześnie. Taka opcja jest możliwa, wygląda to tak, jak na stronie firmy blastech.pl – poszczególne elementy muszą zostać we właściwy sposób zawieszone na stojaku, aby się nie dotykały i nawzajem nie zasłaniały. Tutaj jednak należy zwrócić uwagę, że cykl pracy wymagany dla obróbki różnych elementów może być dłuższy lub krótszy i nawet załadowanie komory śrutowniczej trzeba odpowiednio zaplanować, ponieważ dłuższe śrutowanie nie tylko nie poprawia efektów, ale w pewnych przypadkach może nawet zaszkodzić obrabianym elementom.