Rejestracja do lekarza jak powinien przebiegać ten proces?

 

Umówienie wizyty u lekarza nie jest łatwym zadaniem, nie tylko ze względu na odległe terminy, ale też trudności, jakie mogą nas spotkać. Zazwyczaj jest to związane z formalnościami. Zatem niezwykle istotne jest to, by każdy pacjent znał swoje prawa obowiązujące podczas rejestracji do lekarza, ale też zwrócić uwagę na najwygodniejsze sposoby umówienia się na wizytę do specjalisty.

 

Jakie są sposoby rejestracji do lekarza?

Trzeba przyznać, że znaczna większość placówek medycznych stara się jak najbardziej ułatwić pacjentom rejestrację do lekarza. Dzięki temu istnieją różne metody, dzięki którym możliwe jest umówienie się na wizytę. Jednak nie chodzi tu tylko o komfort i zmniejszenie kolejek przy rejestracji, ale też zwrócenie uwagi na osoby, którym stan zdrowia lub odległość uniemożliwiają częste przyjazdy do ośrodka zdrowia. Zatem warto zwrócić uwagę na opcje, które są obecnie najpopularniejsze.

 

Podstawowe sposoby rejestracji wizyty u lekarza

  • Internetowa rejestracja – jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania jest wygoda, ale też dostosowanie do młodego pokolenia. Ważne jest także to, że pacjenci mogą się zarejestrować z każdego urządzenia, które ma dostęp do Internetu, zatem można to zrobić np. w domu, pracy lub na uczelni. Trzeba jednak podkreślić, że nie wszystkie placówki są zaopatrzone w odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia taką rejestrację. Konieczne jest też posiadanie właściwego hostingu, o czym warto przeczytać tutaj: http://e-rejestracja24.com.pl/.
  • Rejestracja telefoniczna – trzeba przyznać, że to również jest dość wygodny sposób rejestracji do lekarza. Zatelefonować można właściwie w każdym miejscu i mogą uczynić to osoby, które nie mają Internetu lub komputera. Warto jednak pamiętać o tym, że często dodzwonienie się do rejestracji w ośrodku zdrowia jest wręcz niemożliwe i wymaga poświęcenia wiele czasu.
  • Rejestracja w placówce – na pewno jest to skuteczna forma umówienia się na wizytę u lekarza. Poza tym niewątpliwą zaletą jest także to, że można dowiedzieć się paru istotnych informacji. Jednak często konieczne jest uzbrojenie się w dużą dawkę cierpliwości, która przyda się podczas stania w długiej kolejce. Trzeba też zaznaczyć, że ta opcja nie jest w ogóle elastyczna i to pacjent musi się dostosować do czasu pracy rejestracji.

Jakich informacji udzielamy podczas rejestracji?

Niezwykle istotne jest to, że bez względu na sposób rejestracji musimy udzielić paru istotnych informacji. Przede wszystkim będą one dotyczyły danych osobowych jak np. imię, nazwisko, adres do korespondencji, numer kontaktowy, ale również nr PESEL. Zauważalne jest zatem to, że są to bardzo podstawowe dane, które umożliwiają rejestracje, sprawdzają, czy jesteśmy ubezpieczeni, ale też ułatwiają kontakt z nami. Poza tymi informacjami nie mamy obowiązku odpowiadać na pytania osób pracujących w recepcji, jeśli np. zapytają o przebieg i przyczyny choroby lub, w której przychodni wcześniej się leczyliśmy.