Druk katalogów klejonych i katalogów szytych. Co należy wiedzieć?


Nie każdy przedsiębiorca ma wiedzę na temat technik i możliwości drukarskich. W pewnym momencie jednak każdy z nich znajdzie się w sytuacji, w której przyjdzie mu zamówić materiały reklamowe dla swojej firmy. Warto więc, aby miał podstawowe pojęcie o tym, jak to się robi.



Podstawowe rodzaje katalogów drukowanych

Na rynku spotkać można dwa rodzaje katalogów: katalogi klejone i katalogi szyte. Zarówno katalogi klejone, jak i szyte (szew przebiegający przez grzbiet), wymagają odpowiedniego zaprojektowania.

Druk katalogu, ale również jego klejenie muszą być tak przemyślane, aby po tej części strony, która będzie wewnątrz, znajdował się zwiększony margines, ponieważ klejenie spowoduje utratę pewnej przestrzeni. Chodzi o to, aby nie kleić katalogu kosztem zadrukowanej powierzchni, gdyż taki będzie nie do przyjęcia przez klienta. Treści oraz obrazy muszą być odsunięte od krawędzi, która będzie szyta, aby czytelnik mógł łatwo przejrzeć zawartość bez nadmiernego rozchylania katalogu, co mogłoby w końcu doprowadzić do jego rozklejenia.

Przy projektowaniu trzeba pamiętać, aby obrazy oraz finalny projekt był projektowany w przestrzeni kolorów CMYK, dostosowany do wydruku standardowymi farbami drukarskimi. W przypadku korzystania z kolorów Pantone warto skonsultować się z drukarnią. Przesyłany do drukarni format projektu katalogu powinien mieć format PDF do druku.

 

Zalety katalogów drukowanych

Wydawać by się mogło, że w czasach zdominowanych przez internet drukowane materiały reklamowe straciły na znaczeniu, jednak wcale tak nie jest. Wciąż zasadniczym kanałem dla wielu branż pozostaje działalność stacjonarna i osobisty kontakt z klientem. Dotyczy to zarówno firm dystrybucyjnych, butików odzieżowych z modelami na zamówienie, salonów z biżuterią dla przyszłych małżonków, sklepów z wyposażeniem wnętrz oraz produktów ekskluzywnych i dostępnych wyłącznie dla zamożnych klientów. W tego typu katalogach, zarówno klejonych, jak i szytych, umieszcza się fotografie studyjne aktualnych kolekcji, próbniki materiałów oraz dane kontaktowe czy specyfikację techniczną – wszystko zależy od rodzaju działalności i sprzedawanych produktów.