Jak osuszać zawilgocone wnętrza?


Nadmierna wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych to jedna z przyczyn złego samopoczucia mieszkańców domów. Wilgoć przyczynia się do powstawania pleśni i grzybów na ścianach i sufitach, a w konsekwencji może prowadzić do rozwoju różnych chorób. W takich wnętrzach często panuje nieprzyjemny, trudny do usunięcia zapach, a remont zawilgoconych pomieszczeń jest kosztowny i nie zawsze skutecznie likwiduje ten problem.

Z kolei zawilgocenie pomieszczeń przemysłowych może powodować duże zniszczenia sprzętu i magazynowanych towarów narażając firmę na poważne straty finansowe.

Wilgotność powietrza w budynkach

Wilgotność powietrza  określa ilość wody, która występuje w powietrzu i wyrażana jest w procentach. Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu wynosi 40-60% umożliwiając efektywną pracę i odpoczynek.

Zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu bywa przyczyną wysychania spojówek i przesuszania skóry, sprzyja także chorobom górnych dróg oddechowych, m.in. astmy. Natomiast nadmierna wilgotność prowadzi do rozwoju różnych drobnoustrojów: pleśni i grzybów.

Wilgotność powietrza jest ściśle związana z temperaturą. Zimne powietrze zawiera mniej wody niż ciepłe, dlatego w zimnych piwnicach panuje wilgoć, a na strychu jest suche powietrze.

Wilgotność powietrza w mieszkaniu zależy również od pogody i pór roku. Zimą w sezonie grzewczym powietrze w pomieszczeniach może być bardzo przesuszone, zaś pory roku o umiarkowanej temperaturze zapewniają dobrą wilgotność.

Przyczyny nieodpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach

Przyczyną nadmiernej wilgotności bywa niesprawna wentylacja lub hydroizolacja budynku, brak odpowiedniej izolacji cieplnej, wysoki poziom wód gruntowych i wilgoć technologiczna. Zdarza się również, że przyczyną zawilgocenia jest niewłaściwie wykonany drenaż, który nie odprowadza wody gromadzącej się wokół fundamentów budynku.

Zawilgocone mury – problem starych kamienic

Zawilgocone ściany zewnętrzne występują najczęściej w starych budynkach, choć ten problem występuje także w nowo zbudowanych domach. Skuteczne osuszanie ścian i właściwa izolacja oraz zabezpieczenie przegród budowlanych leży w interesie każdego właściciela budynku.

Zanim wybierzemy właściwą metodę osuszania wnętrza najpierw mierzymy tam wilgotność powietrza. Wystarczy prosty miernik elektroniczny albo stacja pogodowa. Wilgotność powietrza mierzymy kilkakrotnie o różnych porach dnia. Wynik wilgotności powietrza powyżej 60% uznawany jest za zbyt wysoki.


Efektywne rozwiązanie – osuszacze kondensacyjne

Najprostszym i jednocześnie najbardziej skutecznym rozwiązaniem wydaje się wykorzystanie elektrycznych osuszaczy powietrza. Firma osuszacze.watersmile.pl proponuje zakup i wynajem profesjonalnych urządzeń do osuszania wnętrz. Osuszacze stosuje się m.in. do usuwania skutków powodzi i zalania, osuszania konstrukcji budowlanych oraz magazynów, archiwów i muzeów, w których przechowywane są bezcenne artefakty.

Zasada działania osuszaczy opiera się o pracę wentylatora i parownika. Cząsteczki suchego powietrze absorbują wilgoć ze ścian i podłóg, a osuszone powietrze wewnątrz budynku pozwala osuszyć całe pomieszczenie.