W trosce o bezpieczeństwo


Za każdym razem, gdy zdarzy się wypadek w miejscu pracy, sprawdzane są wszystkie aspekty, które miały wpływ na nieprzewidziane okoliczności. Przede wszystkim obowiązkiem pracodawcy jest zadbać o bezpieczeństwo pracowników poprzez stosowanie odpowiednich procedur oraz zapewnienie ochrony. Są ludzie bardziej narażeni na utratę życia lub uszczerbek na zdrowiu z racji wykonywanego zawodu. Podstawowym elementem, który musimy zabezpieczyć jest głowa.

 

Ochrona indywidualna pracownika

Odpowiednia ochrona jest przede wszystkim dostosowana do wykonywanych czynności i potrzeb pracowników. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i spowodowanie, że w przypadku wypadku ciało ucierpi w jak najmniejszym stopniu. Najważniejszym środkiem ochrony indywidualnej jest zabezpieczenie głowy. Należy ją dobrać tak, by była skuteczna oraz dostosowana do okoliczności, potrzeb i rodzaju wykonywanej pracy. W praktyce spotykamy więc kask – w tym modele z osłoną twarzy, hełm strażacki, czapki ochronne.

Ochrona głowy niekoniecznie musi świetnie wyglądać. Najważniejsza w tym wypadku jest funkcjonalność oraz odpowiedź na potrzeby. Kaski czy hełmy mają osłonić głowę przed spadającymi przedmiotami, skutkami uderzeń, odpryskami czy też wylewającymi się substancjami oraz otwartym ogniem lub porażeniem prądem. Jak widać, katalog możliwych zdarzeń jest na tyle szeroki, że ochrona głowy musi być faktycznie dostosowana do okoliczności, w jakich pracownikowi przychodzi pracować.

Dostosowane akcesoria

Ilość możliwych zagrożeń w każdej pracy jest inna. Dopasowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa staje się priorytetem. W niektórych branżach w zupełności wystarczy czapka, inne wymagają wysoko specjalistycznej ochrony. Poza bezpieczeństwem oczywiście ważna jest wygoda, ale ten pierwszy priorytet zawsze będzie istotniejszy. Przy wyborze dedykowanej ochrony należy wziąć pod uwagę wiele ważnych aspektów takich jak czas przebywania w bezpiecznym miejscu oraz rodzaj wykonywanej pracy. Te elementy wymagają zidentyfikowania rodzaju możliwych zagrożeń, które bezpośrednio wymagają odpowiednich materiałów czy też budowy ochrony głowy. Na ten aspekt mają wpływ średnia temperatura, ograniczenia w miejscu pracy i pozycja pracownika oraz sposób wentylacji pomieszczeń. W Polsce ochrona głowy jest obligatoryjnie stosowana przy pracach budowlanych, na mostach i przy dźwigach, w stoczniach oraz przez strażaków.