Radca czy adwokat?

Jeżeli jesteś w sytuacji, w której chcesz lub musisz zmierzyć się z prawem, rozważ jakiego rodzaju pomoc prawna jest Ci potrzebna. W wielu przypadkach może pomóc Ci radca prawny, a czasem niezbędne okaże się wsparcie adwokata. Obecnie niewiele jest różnic pomiędzy obydwoma zawodami, jednak te które istnieją są na tyle istotne, że warto zapoznać się z rozróżnieniem. 

 

 

W większości przypadków pomoc radcy prawnego może okazać się wystarczająca, bowiem w odróżnieniu od doradcy prawnego, radca możę występować przed sądem. Pokusiliśmy się o porównanie: radca a adwokat, bowiem w większości krajów podział na kompetencje radcy prawnego i adwokata nie istnieje i jest to czysto polski "wynalazek". Pierwsza, istotna różnica jest taka, że w sprawach o charakterze karnym i karno-skarbowym reprezentować może Cię jedynie adwokat. Obydwa zawody są regulowane prawnie, wymagają ukończenia kierunkowych studiów prawniczych oraz zdobycia stosownych aplikacji. Z kolei do radcy prawnego łatwiej się dostać i często też jego usługi mniej kosztują.

 

Młody zawód radcy

Radca prawny to młodszy zawód, niż adwokat - zaczął funkcjonować na polskim rynku dopiero w latach sześćdziesiątych ub.w.. Wcześniej prawnikiem, który miał prawo do występowania przed sądem, zawsze był adwokat. W czasach PRL radcowie prawni to byli prawnicy, którzy zajmowali się przede wszystkim obsługą spraw sądowych w przedsiębiorstwach państwowych. Z czasem, kiedy nasze państwo przechodziło przemiany ustrojowe, radcowie przeszli zawodową metamorfozę, rozszerzyli zakres usług i podmiotów, które obsługują i stali się pełnoprawnymi reprezentantami naszych interesów w sądach.

Dzisiaj do prawnika - czy jest nim adwokat czy radca prawny - w Polsce można zgłosić się praktycznie w prawie z każdą sprawą. Jeżeli rozwodzisz się, i walczysz o alimenty, procesujesz się o spadek, zostałeś zwolniony z pracy, a może jesteś ofiarą mobbingu - z tym wszystkim możesz udać się do radcy prawnego. Z kolei adwokat pomoże ci w kłopotach natury karnej, czy będzie reprezentował pokrzywdzoną instytucję.

 

Jak rozpoznać zawodowca

W dzisiejszych czasach poszukiwania każdej usługi czy towaru zaczynamy od internetu. Wydaje się, że i w przypadku poszukiwania prawnika w Warszawie, serfowanie w sieci będzie dobrym pomysłem. Często dobry prawnik, właśnie w internecie prowadzi pewien dialog ze swoimi klientami, np. prowadząc bloga. Dzięki temu nie tylko lepiej poznajemy radcę lub adwokata, doświadczenie i specjalizacje, ale i styl w jakim pracuje. W takim miejscu można często znaleźć, przynajmniej wstępne porady, które dotyczą interesującej nas sprawy.