Jak wybrać konto firmowe?


Prowadzenie działalności gospodarczej bez rachunku firmowego jest niekiedy możliwe, jednak mało kto decyduje się na taki krok. Posiadanie konta firmowego wzbudza w kontrahentach większe zaufanie, a także dodaje przedsiębiorstwu prestiżu. Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Okazuje się, że jest to nieco trudniejsze niż może się wydawać.

 

 

Konto firmowe za darmo?

Rzadko zdarza się, że banki oferują konta firmowe, których prowadzenie jest darmowe. Nawet jeśli opłata za prowadzenie nie jest pobierana, często zdarza się, że prócz niej istnieje szereg opłat dodatkowych, jak choćby opłata za posiadanie karty płatniczej lub za wypłaty z bankomatów obcych.

 

Na http://firmowybank.pl można jednak znaleźć kilka banków, w których przedsiębiorca może założyć darmowe konto dla swojej działalności gospodarczej. Niestety, jest to rozwiązanie, które będzie odpowiednie jedynie dla części przedsiębiorców - bezpłatne rachunki mogą oferować zbyt mało udogodnień dla większych firm, które zatrudniają kilkunastu pracowników bądź wykonują częste transakcje na wysokie kwoty.

 

Opłaty za prowadzenie konta

Konta firmowe są obciążone opłatami za prowadzenie w wysokości od 0 do nawet 30 złotych. Im wyższe opłaty, tym mniej opłacalne jest prowadzenie takiego konta w przypadku małych działalności gospodarczych. Jednocześnie opłaty za prowadzenie rachunku firmowego w większości banków są ruchome - większa liczba transakcji w miesiącu lub korzystanie z dodatkowych udogodnień generuje wyższe koszty, natomiast robienie wyłącznie jednego przelewu do ZUS i urzędu skarbowego oraz kilku niedużych przelewów do innych instytucji lub osób, sprawia, że koszty prowadzenia konta są niższe.

 

Opłaty za posiadanie karty płatniczej

Na początku należy zaznaczyć, że nie każda firma musi posiadać kartę płatniczą - w części biznesów jest ona zwyczajnie zbędna. Jeśli pieniądze z konta firmowego są wypłacane lub przelewane na inne rachunki (np. na rachunek osobisty) i dopiero wtedy wykorzystuje się na zakupy, można zrezygnować z karty płatniczej bez żadnych przeszkód.

 

Opłata za przelewy do ZUS i urzędu skarbowego

Dla przedsiębiorców ważną kwestię stanowią opłaty za przelewy do ZUS i urzędu skarbowego. Najlepszym rozwiązaniem jest dokonywanie regularnych płatności za pomocą zleceń stałych - opłata za zlecenie stałe może wynosić od 0 do kilku złotych miesięcznie. Często banki umożliwiają dokonywanie jednego bezpłatnego przelewu do ZUS i fiskusa raz na 30 dni, dzięki czemu mikroprzedsiębiorstwa obniżają koszty, jakie ponoszą w związku z prowadzeniem działalności.