Gdzie powinieneś szukać majątku dłużnika?

Głównym zadaniem egzekucji komorniczej jest realizacja wniesionej przez wierzyciela prośby, który dochodzi spłaty zaległych należności od kontrahenta nie dotrzymującego warunków zawartej umowy. Aby zadanie mogło zostać zrealizowane, organ przeprowadzający egzekucję, czyli w praktyce komornik, musi posiadać wszelkie informacje o majątku dłużnika. Niezbędną do tego celu wiedzę można pozyskać za pośrednictwem szeregu instytucji prawnych. W dalszej części artykułu kancelaria windykacyjna Vindicat odpowiada na pytanie: gdzie szukać majątku dłużnika?

 



Jakie instytucje prawne umożliwiają znalezienie majątku dłużnika?

Każdy z nas wie, że nie w każdym przypadku dochodzenie roszczeń jest łatwe, miłe i przyjemne. Niektórzy dłużnicy zwyczajnie nie chcą płacić. Co zrobić w sytuacji, gdy nierzetelny kontrahent ucieka od odpowiedzialności? Szukaniu majątku takich osób umożliwia m.in. obowiązek składania wyjaśnień i podawania informacji komornikowi na jego wyraźne żądanie, któremu podlegają osoby fizyczne i instytucje, w tym sam dłużnik. Pozostałe instytucje prawne pozwalające na znalezienie majątku dłużnika to: poszukiwanie majątku dłużnika przez komornika na zlecenie wierzyciela oraz wyjawienie majątku dłużnika i możliwość dokonywania ustaleń przez komornika w trakcie czynności egzekucyjnych. Dzięki wymienionym wyżej możliwościom można w stosunkowo krótkim czasie ustalić, gdzie nierzetelny kontrahent przechowuje swoje pieniądze.



Jakie informacje może pozyskać komornik?

Wedle prawa żadna instytucja nie może udzielić Ci jakichkolwiek informacji o Twoim dłużniku, ale wynajętemu przez Ciebie komornikowi już tak. Najczęściej komornik korzysta ze swojego uprawnienia do żądania niezbędnych do przeprowadzenia egzekucji komorniczej informacji od wskazanych osób czy instytucji. Grupa podmiotów, które mają obowiązek udzielenia komornikowi niezbędnych mu informacji jest bardzo duża. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli komornik zadaje pytania, to osoba, do której są one skierowane, ma obowiązek na nie odpowiedzieć. W sytuacji, gdy tego nie zrobi lub skłamie, komornik może nałożyć na nią grzywnę do 500 złotych. Grzywna ta może został nałożona nawet kilkukrotnie.

Przeczytaj również: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/jak-komornik-sciaga-pieniadze-od-firm-i-osob-fizycznych/



Pozyskiwanie informacji o majątku dłużnika

Niezwykle przydatną w odzyskiwaniu długów instytucją jest wyjawienie majątku dłużnika. Wedle wspomnianej instytucji przysługuje Ci prawo złożenia wniosku do sądu o wyjawienie majątku dłużnika. W dokumencie tym będziesz żądał, aby nierzetelny kontrahent złożył do sądu wykaz swojego pełnego majątku łącznie z przyrzeczeniem, że jest on prawdziwy i zupełny.

Odgórnie ustalono sytuacje, w których przysługuje możliwość złożenia wniosku o wyjawienie majątku swojego dłużnika. Dokument można złożyć w momencie, gdy już zajęty w przebiegu egzekucji majątek dłużnika nie jest wystarczający, by pokryć Twoje wierzytelności. Drugą taką sytuacją jest to, gdy będziesz mógł wykazać, że w trakcie prowadzonej przez wynajętego przez Ciebie komornika egzekucji Twoje wierzytelności nie zostały zwrócone. Wniosek o wyjawienie majątku dłużnika możesz też złożyć, gdy przed wszczęciem egzekucji jesteś świadom tego, że nie ma możliwości ściągnięcia należności ze znanego Ci majątku dłużnika lub jego bieżących przychodów. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, gdzie szukać majątku dłużnika, zajrzyj na stronę https://vindicat.pl/baza-wiedzy/gdzie-szukac-majatku-dluznika/.