Co powinno znaleźć się w prawidłowo wystawionej fakturze VAT?

Może zacznijmy od tego, czym właściwie jest faktura VAT. Faktura VAT to jeden z najpopularniejszych dokumentów księgowych, który wykorzystywany jest w obrocie gospodarczym. Dokument ten potwierdza wykonanie transakcji, na którą nałożony został podatek od towarów i usług. Na podstawie faktury VAT można wnioskować o odliczenie podatku naliczonego w dokumencie. Jakie informacje powinny znaleźć się na fakturze VAT? Na to pytanie odpowiada kancelaria windykacyjna Vindicat. W dalszej części artykułu znajdziesz też wskazówki i cenne rady w zakresie wystawiania faktur VAT.

 

Faktura VAT – elementy obowiązkowe

Faktura VAT jako dokument sprzedaży zawiera szczegółowe dane o transakcji, a także inne informacje, bez których umieszczenia na papierze wystawienie faktury byłoby zwyczajnie niemożliwe. To, co powinno obowiązkowo znaleźć się na fakturze VAT zostało określone w ustawie o podatku od towarów i usług.

Jednym z najważniejszych elementów, który musi zostać umieszczony na omawianym w tym artykule dokumencie jest data jego wystawienia. Na fakturze powinien pojawić się również kolejny nadany jej numer, w ramach jednej lub więcej serii, przy pomocy którego można jednoznacznie zidentyfikować dany dokument. Prawidłowo wystawiona faktura VAT musi zawierać imiona i nazwisko lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług wraz z aktualnymi adresami. Nie można zapomnieć też o wpisaniu numeru NIP (dla osób prawnych) lub numeru PESEL dla osób fizycznych. Kolejny element jest bardzo podobny do poprzedniego. Jest to numer, przy pomocy którego można zidentyfikować nabywcę towarów lub usług na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał towary lub usługi.

Wracając do dat, na właściwie wystawionej fakturze VAT powinna znaleźć się również data zrealizowania lub zakończenia dostawy towarów lub usług lub też data otrzymania zapłaty, przed dokonaniem określonej czynności dostawy lub świadczenia usług. Umieszczenie daty na fakturze warunkują dwie kwestie: musi ona być różna od daty wystawienia faktury oraz musi być określona.

Na fakturę nie można zapomnieć wpisać nazwy i rodzaju sprzedanego towaru lub usługi. To raczej oczywiste. Na dokumencie powinna znaleźć się także miara i ilość dostarczonych towarów, jeśli chodzi o usługi to należy podać ich zakres.

Ponadto, na fakturę VAT wpisać należy cenę jednostkową netto, kwoty wszelkich upustów lub rabatów, które miały wpływ na cenę zakupu dostarczonych towarów lub usług. Upusty i rabaty można uwzględnić w dwojaki sposób: w cenie jednostkowej netto lub w pozycji o nazwie Rabat z ujemną ceną jednostkową.

Zobacz również: Jak szybciej odzyskać pieniądze z faktury VAT w postępowaniu nakazowym.

 

 

Kolejnymi elementami, które ustawa przewiduje zawrzeć w fakturze jest stawka podatku VAT oraz suma wartości sprzedaży netto z uwzględnieniem sprzedaży objętej poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną z podatku. Aby faktura VAT była prawidłowo wypełniona, powinna znaleźć się na niej łączna kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z uwzględnieniem kwot dotyczących poszczególnych stawek podatku.

Później należy pamiętać o wpisaniu w dokument kwoty należności ogółem. W praktyce jest to kwota netto zwiększona o należny podatek. Kwotę tę przyjdzie zapłacić klientowi na rzecz dostawcy towarów lub usług, który wystawia daną fakturę.

Więcej wskazówek dotyczących prawidłowego wypełniania faktury VAT znajdziesz na stronie https://vindicat.pl/baza-wiedzy/co-powinna-zawierac-prawidlowo-wystawiona-faktura-vat/.