Jednolity Plik Kontrolny więcej zalet czy wad?

Jednolity Plik Kontrolny jest jednym z elementów reformy w e-administracji. Początkowo (w 2016 roku) dotyczył tylko dużych przedsiębiorców, ale do lipca 2018 roku obejmie wszystkie firmy. Wprowadzenie JPK wiąże się ze ściśle określonymi obowiązkami zarówno ze strony przedsiębiorców, jak i organów podatkowych, ale ma swoje uzasadnienie powstania oraz zalety. Jak ocenić Jednolity Plik Kontrolny i jakie korzyści oraz problemy przyniesie podatnikom?

 

 

Zobowiązania i wady

Jednolity Plik Kontrolny to z perspektywy przedsiębiorcy dwa podstawowe obowiązki, które nie są możliwe do spełnienia bez wykonywania trzeciego. Są to:

  • Konieczność prowadzenia specjalnej elektronicznej bazy danych i informacji o przedsiębiorcy w wersji elektronicznej, w ściśle uszeregowanych strukturach, wskazanych przez ustawodawcę, jej cyklicznego uzupełniania oraz aktualizacji;
  • Przesyłanie co miesiąc informacji dotyczących VAT z określonych struktur, do odpowiednich organów podatkowych za pomocą internetu;
  • Przekazywanie wszelkich informacji i danych gromadzonych w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego, w terminie i w zakresie określonym przez organ na jego wyraźne żądanie.

 

Wydawać by się mogło, że organy mają wyłącznie prawa. Jednak należy zauważyć, że wszystkie przesyłane w formie elektronicznej informacje muszą być przez kogoś odbierane i weryfikowane. Nie wszystko są w stanie sprawdzić automatyczne systemy i komputery. Szczególnie zmiana zmuszająca przedsiębiorców rozliczających się do tej pory w zakresie VAT kwartalnie do składania deklaracji miesięcznych w ramach JPK wpłynie na zwiększenie pracy urzędników podatkowych. Co więcej, w przypadku istnienia obok siebie obecnych zobowiązań deklaracyjnych poza JPK, a pokrywających się z jego zakresem, organy będą musiały dokonywać porównań różnych dokumentów w celu weryfikacji ich prawidłowości.

 

 

Prawa, opcje i zalety

Jednolity Plik Kontrolny ma przede wszystkim usprawnić działanie administracji podatkowej i ulepszyć sposób jej działania. Powinien znacząco wpłynąć na efektywność pracy urzędników (którzy będą mogli zająć się sprawami merytorycznymi, zamiast technicznymi) oraz skrócić toczące się postępowania sprawdzające i kontrolne. Jednocześnie przesyłanie dokumentów w wersji elektronicznej ułatwi fiskusowi ich gromadzenie i archiwizowanie.

 

Dla przedsiębiorców natomiast główną zaletą wprowadzenia JPK jest możliwość elektronicznej komunikacji ze skarbówką. Z założenia za darmo, szybko i wygodnie (podobnie jak e-pity). Bez konieczności wizyty w urzędzie czy stania w kolejce na poczcie. Ponadto kontrole powinny odbywać się sprawniej i trwać zdecydowanie krócej.

 

Warto też zauważyć, że tworzony JPK może stać się ciekawym narzędziem do kontroli wewnątrz danej firmy, pozwalając na bieżący nadzór nad działami finansowymi.

 

 

Plany na przyszłość

Docelowo JPK ma być jedyną formą komunikacji na linii przedsiębiorca – organy podatkowe. Dzięki formie przesyłania dokumentów internetowych ma być prosto i szybko. Z drugiej strony, poprzez ujęcie wszelkich danych w jednej bazie w dokumentacji finansowej ma zostać wprowadzony ład i porządek.

 

JPK za chwilę obowiązywać będzie wszystkich przedsiębiorców, warto więc wykorzystać jego możliwości, a czy ma więcej wad czy zalet, każdy oceni sam.