Oszczędzanie wody w domu - 3 sprawdzone sposoby

Oszczędzanie wody jest opłacalne zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych. Mądre oszczędzanie sprowadza się przede wszystkim do zmiany naszych nawyków i przyzwyczajeń oraz optymalnego zaplanowania instalacji. Do czego jeszcze? Sprawdź!

 


Rozsądnie spłukuj wodę

Zachowanie higieny osobistej jest niezwykle istotne, jednak warto pomyśleć o tym, aby zużyć podczas dbania o siebie jak najmniejsze ilości wody. W tym celu można np. zainstalować w oszczędne spłuczki posiadających dwa przyciski umożliwiające racjonalną gospodarkę wodą, czyli spłukiwanie toalety taką ilością, jaka jest rzeczywiście potrzebna. Nie traktujmy także naszej toalety jak przysłowiowego śmietnika wrzucając do niej np. patyczki do uszu czy resztek żywności.

 

Prysznic czy wanna?

Z ekonomicznego punktu widzenia odpowiedź jest prosta: prysznic. Aby napełnić średniej wielkości wannę musimy zużyć ok. 180 litów wody, a prysznica około 10 l. Jeśli nasz wybór padnie na wannę, powinniśmy wyrabiać w sobie odpowiednie nawyki. Mowa m.in. o napełnianiu jej do połowy. Dobrym rozwiązaniem będzie także montaż baterii z termostatem umożliwiającym łatwą regulację temperatury wody. To dotyczy zarówno natrysków, jak i kąpieli w wannie.

 

Zakręcaj kran i postaw na racjonalną eksploatację urządzeń AGD

Absolutną podstawą i wyrabianiem dobrych nawyków jest zakręcanie kranu podczas wykonywania czynności kuchennych czy też podczas mycia. Róbmy to za każdym razem, kiedy w danym momencie woda nie jest nam potrzebna w stu procentach. Czy wiecie, że mycie zębów, gdy w kranu cały czas płynie woda, może doprowadzić do jej straty w ilości nawet 9 litrów na minutę?

 

Analogicznie do eksploatacji kranu, postawmy na racjonalne korzystanie z urządzeń AGD. Te, które do swojej pracy wymagają zużycie wody, zwykle pobierają ją w dużych ilościach. Jeśli więc będziemy chcieli skorzystać np. ze zmywarki, upewnijmy się, że jest do końca wypełniona naczyniami. Jeśli macie taką możliwość, wykorzystujcie także oszczędnościowych programów, w tym także w przypadku m.in. pralki.

 

Zobacz również artykuł: http://www.fachowyinstalator.pl/technologie/instalacje-wodne-i-kanalizacja/