Jak pomalować sufit ? Praktyczny poradnik

Malowanie sufitu nie jest zbyt skomplikowane ani czasochłonne, a w porównaniu do innych prac budowlanych przebiega w miarę sprawnie. Najwięcej problemu sprawi duża powierzchnia i wysokie pomieszczenia.



Przygotowanie do malowania

Podstawą efektywnego malowania będzie przygotowanie narzędzi, farb i materiałów ochronnych. Portal budowlany.eu zapewnia szeroki wybór niezbędnych materiałów i narzędzi: farby, wałki, pędzle, kuwety, folie ochronne i taśmy malarskie.

Folia ochronna na podłogę powinna być dość gruba. Rozkładamy ją na podłodze i przyklejamy taśmą, zabezpieczamy taśmą listwy przypodłogowe, okna, parapety, drzwi oraz lampy na suficie oraz przykrywamy meble.

Podczas malowania warto założyć rękawice ochronne i okulary oraz nakrycie głowy.

 

Wybór odpowiedniej farby na sufit

Na rynku jest ogromny wybór farb o różnym przeznaczeniu i parametrach. Wybierając farbę warto zwrócić uwagę nie tylko na kolor, lecz na jej skład, wydajność oraz właściwości. W zależności od rodzaju pomieszczenia dobieramy specjalną farbę do łazienek i kuchni, a inną stosujemy do salonu.

Sprawdzamy też do typu jakiego podłoża jest przeznaczona. Większość farb nadaje się na tynki, beton, szpachlę lub cegłę - zarówno na niemalowane, jak również powierzchnie wcześniej pokryte innym preparatem.

Farby do wnętrz należą do grupy farb ze spoiwem organicznym. Są to m.in. emulsje, farby akrylowe, lateksowe, akrylowo-lateksowe, ceramiczne i winylowe. Warto wiedzieć, że farby z teflonem znacznie mniej chłoną brud niż pozostałe.

Farba na sufit powinna tworzyć matową powierzchnie, która nie odbija światła, lecz je pochłania. Pozwoli to ukryć niedoskonałości sufitu, wgłębienia, rysy czy bruzdy. Warto unikać satynowych, połyskliwych farb, gdyż eksponują widoczne na suficie skazy.

 

Akcesoria do malowania sufitu

Do malowania sufitu najlepszy będzie wałek o właściwej szerokości i grubości na teleskopowym kiju. Wałki mogą być wykonane z pianki, poliesteru, mikrofazy lub wełny i służą do różnych rodzajów farb oraz powierzchni. Jeśli wolimy malować pędzlem - do wyboru mamy pędzle syntetyczne, z włókien roślinnych lub ze świńskiego włosa. Do prac dekoratorskich używa się pędzli z bardziej wyszukanym włosiem: borsuka, wydry czy kuny. Pędzle i małe wałki przydadzą się do prac wykończeniowych, malowania kątów i trudnodostępnych miejsc.

 

Technika malowania sufitu 

Zgodnie z opinią fachowców zaczynamy od okna kierując się w głąb pomieszczenia. Farbę nakładamy równolegle do okna. Jeśli mamy więcej niż jedno okno zaczynamy od tego, przez które wpada najwięcej światła. Taka technika sprawia, że promienie słoneczne nie załamują się na powłoce malarskiej i ukrywamy niedoskonałości sufitu. Całą powierzchnię sufitu malujemy starannie metodą „mokro na mokro”. Oznacza to, że kładziemy równoległe, nachodzące na siebie pasy farby. Połączenia między pasami będą niewidoczne, co pozwoli nam uniknąć smug. Po każdym nabraniu farby dokładnie odsączamy jej nadmiar w kuwecie. Poprawki nanosimy dopiero pokrywając sufit kolejną warstwą farby. Na sufity stosujemy biel lub pastelowe barwy. Oryginalny efekt uzyskamy łącząc dwa lub więcej kolorów, które stworzą nowoczesny wzór.