Ekogroszek - cena pieca oraz koszty ogrzewania

Ekogroszek jest alternatywnym wyborem dla węgla, brykietu oraz drewna. Ogrzewanie domów z zastosowaniem ekogroszku w pewnym okresie w Polsce było bardzo modne. Teraz piece na ekogroszek nie są przeżytkiem, a ich producenci cały czas wprowadzają nowe rozwiązania, które umożliwiają zmniejszenie kosztów ogrzewania w takim trybie. Jaki jest koszt nowoczesnego pieca na ekogroszek oraz jaka jest cena ekogroszku?

 


Najważniejszy element systemu grzewczego

Najważniejszą częścią systemu grzewczego centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym jest piec. Kocioł na ekogroszek to jedna z możliwości. Popularne wśród Polaków są również kotły podajnikowe. To znaczy nowej klasy kotły węglowe. Kocioł na ekogroszek w rzeczywistości niewiele różni się od pieca węglowego. Jednak piec na ekogroszek z podajnikiem zwiększa wygodę użytkowania systemu grzewczego.

 

Jak jest zbudowany piec na ekogroszek?

Składa się ze sterownika kotła, palnika oraz podajnika automatycznego. Piec ze sterownikiem nie potrzebuje zbyt dużego zaangażowania człowieka. Do obowiązków człowieka należy tylko ustawienie właściwej temperatury wody w instalacji. Cała reszta będzie już należała do komputera kotła.

 

Jakie są zalety i wady pieców na ekogroszek?

Zaletą kotłów na ekogroszek z podajnikiem jest czystość pracy. Nie trzeba sterować różnymi parametrami spalania, jest ono również ekonomiczne. Piece mogą pracować bezobsługowo nawet przez kilkanaście dni. To jest takie maksimum. Wadą jest natomiast przymus kupienia właściwej jakości opału. Ekogroszek powinien mieć odpowiednią wielkość ziaren, aby piec odpowiednio funkcjonował. Minusem będzie również fakt, że piec należy podłączyć do źródła energii elektrycznej, co powoduje wyższe rachunki za prąd.

 

Jakie są ceny pieców na ekogroszek?

Najlepiej by było, aby wybrany palnik mógł spalić wszystko, nawet trudne, kiepskiej jakości paliwo. Oferta kotłów na ekogroszek jest bardzo duża. Najtańszy kocioł o mocy maksymalnie 10 kW kosztuje ponad 1500 zł, ale duże lepiej jest zainwestować w piec, który ma wyższą jakość oraz sprawność. Bardziej wydajne urządzenie to wydatek rzędu 2-4 tys. zł. Duże domy, które mają kilka kondygnacji, będą potrzebowały kotła o dużych gabarytach, którego koszt to nawet 8 do 10 tysięcy złotych.

 

Pellet czy ekogroszek?

Pellet i ekogroszek są paliwami stałymi, przeznaczonymi do spalania w kotłach o klasycznej konstrukcji. Ekogroszek produkuje się z węgla kamiennego. Występuje w postaci granulatu z od 5 do 25 mm średnicy. Ten materiał opałowy powinien mieć dużą kaloryczność oraz niską zawartość siarki, poniżej 1,2 proc. Natomiast pellet jest paliwem produkowanym z biomasy. Z tego względu zaliczany jest do grupy odnawialnych źródeł energii. Do produkcji stosuje się trociny drewniane, łuski słonecznika oraz słomy. Składniki te prasuje się na małe, 6- lub 8-milimetrowe granulki. Aby ogrzać dom jednorodzinny potrzebny Ci będzie pellet z trocin, zgodny z normą DIN 51731. Pellet jest w stu procentach ekologicznym i naturalnym paliwem, a podczas spalania wytwarza niewielkie ilości szkodliwego dwutlenku węgla. Wybór należy do Ciebie!