Jak otrzymać wyższe odszkodowanie - weryfikacja kosztorysu odszkodowania

Jeśli brałeś udział w kolizji bądź wypadku jako poszkodowany, należy Ci się odszkodowanie. Co więcej, wcale nie musisz się zgadzać z decyzją ubezpieczyciela co do wysokości owego odszkodowania i masz możliwość oraz prawo zawalczyć o więcej, występując choćby o weryfikację odszkodowania. Uzyskanie wyższego odszkodowania przez zweryfikowanie kosztorysu nie powinno być trudnym zadaniem, jeśli będziesz mieć wiedzę na temat tego, na co przede wszystkim zwracać w takiej sytuacji uwagę.

 

Przede wszystkim sprawdź, jakie części zostały zamontowane w Twoim samochodzie w trakcie likwidacji szkody. Jeśli przed wypadkiem posiadałeś oryginalne części, to właśnie takie powinny zostać zamontowane w trakcie naprawy Twojego auta. Jeśli ubezpieczyciel zdecydował się na tańsze zamienniki, tak naprawdę działa to na Twoją niekorzyść, bowiem obniża wartość Twojego samochodu. A co więcej - takie działanie jest po prostu niezgodne z polskim prawem. Taka sytuacja jest świetną podstawą do podważenia kosztorysu oraz zmuszenia ubezpieczyciela do weryfikacji odszkodowania.

 

Uważaj również w sytuacji, kiedy okazuje się, że ubezpieczyciel potrąca pewną kwotę odszkodowania na rzecz tak zwanej amortyzacji części samochodowych. Takie postępowanie jest również niezgodne z prawem, choć towarzystwa ubezpieczeniowe próbują "urobić" nieświadomych kierowców, że ich działanie jest zasadne, ponieważ wymieniono stare części na nowe, a tym samym wzrosła wartość samochodu. Jeśli tylko zauważysz, że Twój ubezpieczyciel próbuje się posłużyć taką furtką i zaniżyć Twoje odszkodowanie, niezwłocznie domagaj się weryfikacji, dodaje redaktor strony odszkodowaniazoc.pl.

 

Zdarza się także, że ubezpieczyciel zaniża stawki za roboczogodziny mechanika, blacharza, lakiernika czy innego specjalisty, który jest zaangażowany w naprawę Twojego samochodu. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnej opinii rzeczoznawcy i ewentualnie na jej podstawie wystąpić z reklamacją poczynań ubezpieczyciela. Dokładnie również sprawdź, czy wszystkie szkody zostały wykazane w kosztorysie. Niektórzy ubezpieczyciele bowiem próbują pomijać część uszkodzeń, uzasadniając to tym, że nie mogły one powstać w trakcie tego konkretnego zdarzenia drogowego. W takiej sytuacji również może być niezbędna pomoc rzeczoznawcy.

 

Nie bój się walczyć o swoje z towarzystwem ubezpieczeniowym, jeśli nie czujesz się usatysfakcjonowany jego działaniem czy też wyceną szkód, jakie poniosłeś. Wielu ubezpieczycieli celowo zaniża wysokość odszkodowania, by ponieść jak najniższe koszty, zaś mało kto decyduje się z nimi walczyć.