Leasing laptopów co warto wiedzieć?


Leasing to coraz popularniejszy system pozyskiwania nowych urządzeń, w tym także laptopów i komputerów. Sięgają po niego zarówno duże firmy, jak i mniejsze przedsiębiorstwa. Umowy leasingowe są chętnie stosowane w odniesieniu do samochodów i maszyn, ale także sprzęt PC bywa finansowany właśnie w ten sposób. Co warto wiedzieć o leasingu laptopów zanim się na niego zdecydujemy?

 

Leasing laptopów może być doskonałym sposobem na pozyskanie nowego sprzętu biznesowego. Zakup nowych komputerów to duży wydatek, a sprzęt z tej kategorii bardzo szybko traci swoją pierwotną wartość. Po trzech lub czterech latach trudno odsprzedać go w dobrej cenie, by pozyskać środki na nowsze urządzenia. Pojawiają się nowe standardy i technologie, poszczególne rozwiązania mogą być niekompatybilne z nowościami na rynku więc wiele firm sięga po leasing.

Leasing pozwala na korzystanie z nowoczesnych urządzeń bez konieczności angażowania dużych środków finansowych. Płatności ratalne nie są uciążliwe, a leasingowanie sprzętu w wielu wypadkach jest bardziej opłacalne niż zakup na własność. Rozwiązanie to niesie ze sobą szereg korzyści podatkowych – raty można w całości zaksięgować jako koszt działalności, a VAT jest doliczany do każdej z rat.

Leasing laptopa warto poprzedzić rozeznaniem w tej kategorii urządzeń. Nie warto wybierać urządzeń z poprzednich lat. Leasing laptopów ma najwięcej zalet w odniesieniu do najnowszych sprzętów w tej kategorii. Jeśli zależy nam na ciągłym dostępie do najnowszych technologii, nie warto wybierać zbyt długiej umowy. Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie laptopa w leasing na maksymalnie dwa lata – to okres czasu, w którym sprzęt aż tak się nie zestarzeje pod względem technologicznym i będzie mógł służyć do wszelkich prac, projektowania i innych zadań. Po zakończeniu umowy można będzie wykupić sprzęt na własność w dobrej cenie lub podpisać nową umowę leasingową na nowego laptopa.

Eksperci morele.net polecają dokładne przejrzenie najnowszych modeli laptopów z klasy biznesowej i premium. To rozwiązania, które są szczególnie godne uwagi, jeśli chodzi o leasing, gdyż oferują najwyższą jakość wykonania, doskonałą wydajność i odpowiednie parametry techniczne. Dobry laptop może być uzupełnieniem komputera desktopowego, a w wielu sytuacjach może go całkowicie zastąpić.

Przed podjęciem decyzji o leasingu laptopa, warto rozważyć jeszcze opcję leasingu komputerów. Leasing komputerów PC jest równie atrakcyjny pod względem modelu finansowania i dostępu do nowoczesnych rozwiązań, a sprzęt desktopowy ma często zauważalnie lepsze parametry techniczne i sprawdza się w przypadku działań profesjonalnych, jak projektowanie, grafika i tym podobne.

 

Bez względu na to, czy sięgniemy po leasing laptopów czy komputerów, warto dobrze przejrzeć umowę. To absolutna podstawa, by być zadowolonym z całej procedury i związanych z nią kosztów. Warto zwrócić uwagę na kwestie takie, jak: kradzież lub zniszczenie przedmiotu leasingu oraz ubezpieczenie. Każdy leasingowany sprzęt podlega ubezpieczeniu, ale kwota ta może okazać się niewystarczająca, jeśli dojdzie do kradzieży lub zniszczenia urządzenia. W takiej sytuacji umowa ulega rozwiązaniu, a leasingobiorca jest zobowiązany do zapłaty pozostałych rat w określonym czasie od uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży sprzętu. Warto zdawać sobie z tego sprawę i zadbać o to, by ewentualne ubezpieczenie urządzenia było odpowiednio wysokie – wówczas w razie zniszczenia lub kradzieży, nie będzie trzeba dopłacać tak dużej kwoty.