Organizujesz koncert? Musisz mieć koncesję na alkohol!


Koncert - jak każda inna impreza, podlega pewnym uregulowaniom prawnym. Różnią się one między sobą w zależności od tego, czy ze względu na liczbę uczestników, mają one charakter zwykły czy masowy. Te różnice dotyczą między innymi kwestii zezwoleń urzędowych, w tym zezwoleń na sprzedaż alkoholu.

 

Koncert - jak każda inna impreza, podlega pewnym uregulowaniom prawnym. Różnią się one między sobą w zależności od tego, czy ze względu na liczbę uczestników, mają one charakter zwykły czy masowy. Te różnice dotyczą między innymi kwestii zezwoleń urzędowych, w tym zezwoleń na sprzedaż alkoholu.

 

Impreza zwykła

Impreza zwykła to taka, która ze względu na liczbę uczestników nie jest kwalifikowana do masowej. To znaczy, że nie bierze w niej udziału więcej niż tysiąc osób w przypadku organizacji na stadionie czy innym obiekcie niebędącym budynkiem, lub nie więcej niż 300 osób w przypadku organizacji na hali sportowej lub w innym budynku, który jest w stanie pomieścić tyle osób. W przypadku koncertu będącego imprezą zwykłą, jeśli odbywa się on na terenie gminy lub innej jednostki, należy uzyskać od urzędu zgodę na jego organizację. Jeśli natomiast chodzi o sprzedaż alkoholu, konieczne jest uzyskanie jednorazowego zezwolenia na sprzedaż, przy czym zezwolenie takie może otrzymać wyłącznie podmiot, który posiada zezwolenie na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w innym stałym punkcie.

 

Impreza masowa

W przypadku imprezy masowej, kwestia zezwolenia na sprzedaż alkoholu wygląda zupełnie inaczej. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówi wyraźnie, że zezwolenia jednorazowe nie są wydawane do imprez masowych. Te regulują inne przepisy. Zresztą, imprezy masowe wymagają zawsze specjalnego zezwolenia na ich przeprowadzenie. Zezwolenia wydawanego przez właściwego ze względu na miejsce imprezy wójta, burmistrza, bądź prezydenta miasta.

 

Sprzedaż alkoholu zgodna z prawem

Sprzedaż oraz podawanie niskoprocentowych napojów alkoholowych na imprezie masowej może prowadzić wyłącznie przedsiębiorca, który ma już koncesję na sprzedaż alkoholu. Z tym jednak, że musi on dodatkowo zwrócić się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (właściwego od miejsca imprezy) o wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu podczas koncertu. Zgodnie z nim musi przestrzegać pewnych rygorystycznych zasad, między innymi opakowań, w jakich alkohol ma być serwowany.

Jeśli chodzi o napoje zawierające więcej niż 4,5% alkoholu - ustawa przewiduje ich sprzedaż, podawanie i spożywanie wyłącznie w miejscach wyznaczonych i tylko na imprezach na otwartym powietrzu za specjalnym zezwoleniem.

 

Alkohol tylko z legalnego źródła

Wybierając przedsiębiorcę, który będzie sprzedawać alkohol podczas koncertu, należy pamiętać nie tylko o tym, że musi on posiadać koncesję, ale też o tym, że sprzedawany alkohol musi pochodzić z legalnego źródła, czyli od dostawcy, który posiada zezwolenie na hurtową sprzedaż alkoholu, jak na przykład alkohole.eurocash.pl. Gdyby ta regulacja prawna została złamana, zarówno dostawca, sprzedawca, jak i organizator mieliby poważne kłopoty.

 

Podczas koncertu, bez względu na to, czy ma on charakter imprezy zwykłej, czy masowej, sprzedaż alkoholu wymaga koncesji. Jeśli impreza jest zwykła - konieczne jest zezwolenie jednorazowe. Jeśli masowa - obok koncesji potrzebna jest też dodatkowa zgoda władz gminy, na terenie której koncert będzie się odbywał.