Kominek wodny - bezpieczne ogrzewanie?

Szczęśliwi właściciele domków jednorodzinnych, którzy zdecydowali się na umieszczenie w nim nowoczesnego kominka, powinni zabezpieczyć go w odpowiedni sposób przed najmłodszymi domownikami. Prawidłowo zamontowany kominek powinien spełniać nie tylko funkcje użytkowe, ale może też zachwycać swoją estetyką przybyłych gości. Będzie wówczas niewątpliwą dumą każdego gospodarza w trakcie wspólnego biesiadowania w blasku promieni ognia.

 

 

Bezpieczeństwo użytkowania kominka wodnego

Nowoczesny kominek znajdujący się w domu gwarantuje właścicielowi jego wieloletnie użytkowanie. Producenci kominków wodnych przekonują swoich klientów o pełnym bezpieczeństwie ich użytkowania. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, która posiada wiele czujników i elektroniki pozwalającej sterować obsługą procesu spalania i dystrybucji energii cieplnej w bezpieczny sposób. Warto pamiętać o tym, aby nie przekraczać maksymalnego ciśnienia w instalacji, które wynosi 1,5 bara. Kluczowe jest także dbanie o czystość paleniska. Nie powinniśmy pozostawiać w nim resztek popiołu przed ponownym rozpaleniem. Pamiętajmy także o tym, aby rozpalać w palenisku mniejsze kawałki suchego drewna o niskim poziomie wilgotności. Odpowiedni poziom bezpieczeństwa zapewni nam także szkoło kominkowe montowane w drzwiach tych urządzeń. Wspomniane szkła wyróżniają się ogromną odpornością na wysokie temperatury. Możemy też zwiększyć poziom bezpieczeństwa poprzez zamontowanie dodatkowej szyby we froncie drzwiczek wkładu kominkowego. Tego typu asortyment znajdziemy z pewnością na liście produktów sklepu kratki.pl.

 

Ekonomiczne zyski z posiadania kominka wodnego

 

Jedną z kluczowych zalet posiadania w swoim domu kominka wodnego jest niewątpliwie niski koszt ogrzewania pomieszczeń, który wpłynie zdecydowanie na zasobność naszego portfela. Zaletą takiego urządzenia jest to, że pozwalają na wykorzystanie gromadzącego się ciepła powstającego ze spalanego w kominku drewna, do ogrzania wody użytkowej w instalacji wodnej. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim uniknięcie utraty ciepła, które zamiast do komina, trafi do instalacji ogrzewającej wodę użytkową. Jeśli nasz kominek wodny posiada dodatkowy zasobnik wody grzewczej, wówczas możemy mieć pewność, że zmagazynowane ciepło utrzyma się w nim przez kilka godzin, aż do wygaśnięcia ognia w głównym źródle ciepła – kominku. Takie rozwiązanie wpłynie też na optymalne wykorzystanie potencjału instalacji solarnej oraz funkcjonalność pomp ciepła. Jak można zauważyć, wydatki poniesione na system kominkowego ogrzewania, pozwoli w praktyce zaoszczędzić na pozostałych systemach zainstalowanych w naszym domu.